Waloryzacja emerytur

Minister Maląg podpisała ważny komunikat. Chodzi o wysokość waloryzacji emerytur

2023-02-10 17:55

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. wyniesie 114,8 proc. z minimalną podwyżką na poziomie 250 zł – poinformowała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że łączny koszt tegorocznej waloryzacji wyniesie ok. 44,15 mld zł. Zatem to już pewne, o ile wzrosną emerytury Polaków. Zobacz w galerii, o ile wzrośnie twoje świadczenie od marca 2023.

Waloryzacja emerytur 2023. To już pewne

Minister Marlena Maląg podpisała komunikat w sprawie wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2023 r. Szefowa MRiPS przekazała, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 114,8 proc. z minimalną podwyżką na poziomie 250 zł. "Oznacza to, że w tym roku seniorzy otrzymają rekordowe podwyżki. Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1588,44 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 1191,33 zł. Wielokrotnie zapewnialiśmy, że będziemy dbali o bezpieczeństwo finansowe seniorów i tego słowa dotrzymujemy" – wskazała minister Maląg.

Marlena Maląg dodała, że łączny koszt waloryzacji w 2023 r. to ok. 44,15 mld zł. "Reagujemy na obecną sytuację gospodarczą na świecie i jest dla nas oczywiste, że świadczenia emerytów i rencistów muszą zdecydowanie rosnąć. Stąd decyzja nie tylko o rekordowej waloryzacji, która – co warto zaznaczyć – obejmie również trzynaste świadczenie" – zaznaczyła minister rodziny.

Czternasta emerytura 2023

"Zadecydowaliśmy także o wypłacie już pod raz trzeci dodatkowego, czternastego świadczenia. Seniorzy korzystają również z wprowadzonych przez nasz rząd bardzo korzystnych zmian podatkowych. To wszystko sprawia, że w kieszeniach emerytów i rencistów zostaje zdecydowanie więcej pieniędzy" – podkreśliła szefowa MRiPS.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Od marca 2023 najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1588,44 zł, najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 1191,33 zł, świadczenie przedemerytalne – 1600,70 zł, dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie i dodatek kombatancki – 294,39 zł. Z kolei kwota miesięczna uprawniająca do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wyniesie 2157,80 z

Sonda
15. emerytura to dobry pomysł?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze