Sylwester 2020 upłynie pod znakiem koronawirusa i obostrzeń. Za nieposłuszeństwo będą grozić surowe kary. Minister Zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że za wychodzenia na zewnątrz podczas sylwestra będą wystawiane mandaty!
- Policja po każdej interwencji może sporządzić wniosek o postępowanie administracyjne, a tam wymierzona jest kara do 30 tys. złotych i jest egzekwowana z konta w ciągu 7 dni. Dopiero potem można się odwołać – powiedział minister na antenie Radia ZET.
Jak dodał, wbrew powszechnej opinii nie zostanie wprowadzona żadna godzina policyjna, tylko ograniczenia w przemieszczaniu się.
- Mamy konstytucję, art.52, który wprowadza możliwość ograniczenia ustawą swobody poruszania się. Ustawa o zwalczaniu i zapobieganiu chorobom zakaźnym ma art. 46 a następnie jest rozporządzenie – dodał Niedzielski.
Wyciągi narciarskie MOGĄ działać. Kuriozalna POMYŁKA rządu!
Minister dodał, że zdaje sobie sprawę, że wszyscy mają już dość, ale chodzi o to, aby powstrzymać trzecią falę pandemii, która mogłaby wybuchnąć po większej liczbie interakcji w święta. Według szefa resortu zdrowia, jeśli na początku roku liczba zakażeń będzie stabilna, to od 17 stycznia kraj powinien wracać do normalności.
- Noc sylwestrowa to szczególny dzień w roku. Każdy z nas chce go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. W obecnej sytuacji jednak wszelkiego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich. Dlatego zostań w domu i nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników. Podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadza ograniczenia w tym dniu. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu - podało Ministerstwo Zdrowia.
Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni?
- Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
- Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
- Zamknięte stoki narciarskie
- Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
- 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym
- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
- Ograniczenia w transporcie zbiorowym
- Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
- Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
- Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
- Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
- Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
- Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian