Adam Niedzielski

i

Autor: Piotr Molęcki/East News Adam Niedzielski

Minister zdrowia ujawnia co otworzą najpierw. Szkoły, handel, czy restauracje?

2020-12-29 12:14

Możliwość zaszczepienia się na koronawirusa daje nadzieję na stopniowe łagodzenie pandemicznych obostrzeń. Jeżeli po Sylwestrze nie rozpocznie się trzecia fala epidemii, to wszystko wskazuje na to, że Polska od 17 stycznia 2021 r. będzie stopniowo wracać do normalności. To ważne zwłaszcza dla handlu i usług. Z powodu lockdownu obroty drastycznie spadły, a wiele firm stanęło przed widmem bankructwa. Minister zdrowia Adam Niedzielski w Radiu ZET wyjaśnił jak według niego powinno wyglądać otwieranie gospodarki. Co otworzą najpierw? Szkoły, sklepy czy restauracje?

Po prawie roku życia w cieniu koronawirusa, wreszcie pojawiła się nadzieja na to, że nasze życie wróci do przedpandemicznej normalności. Wszystko za sprawą szczepionki, która uodporni większość z nas na covid-19. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w Radiu ZET, że o ile po Sylwetrze nie rozpocznie się trzecia fala pandemii, już po 17 stycznia Polska powoli będzie wracać do normalności.

- Jeżeli po świętach i sylwestrze liczba zakażeń będzie stabilna, to myślę, że po 17.01 będziemy wracali do podstawowej logiki, dot. wprowadzania poszczególnych etapów – powiedział minister i dodał: - Jeżeli nastąpi przyspieszenie to trudno liczyć, że będziemy luzowali obostrzenia.

Ministra zapytano także, jak według niego będzie wyglądać luzowanie obostrzeń i otwieranie gospodarki. Która gałąź może liczyć na otwarcie w pierwszej kolejności? Pracownicy handlu liczą na powrót klientów. Uczniowie zastanawiają się, kiedy wrócą do szkoły. Restauracje, które są jedną z największych ofiar pandemii, również liczą na szybki powrót do sytuacji sprzed pandemii.

Minister zdrowia ostrzega. Będą mandaty za wyjście z domu w Sylwestra

Sylwester bez godziny policyjnej, ale zakaz wychodzenia z domu obowiązuje? O co chodzi? Komentarz Adama Federa [WIDEO]

- Jeżeli miałby dokonywać hierarchii elementów, które będą otwierane, to siłownie i restauracje są raczej na końcu tej listy – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. - W pierwszej kolejności będziemy przywracali handel, naukę, szczególnie w klasach najmłodszych. Takie miejsca, jak restauracje czy siłownie na pewno w dalszej kolejności – zapowidział.

Sonda
Jak spędzisz Sylwestra 2020/2021?

- Przerwanie transmisji COVID-19 to jedyny skuteczny sposób na zwycięstwo w walce z koronawirusem. Umożliwi to szczepionka przeciwko COVID-19. Zanim jednak rozpoczniemy proces szczepień, musimy być szczególnie ostrożni i odpowiedzialni. Do 17 stycznia 2021 r. przedłużamy etap odpowiedzialności, podczas którego wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to niektóre z nich - zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia.

Najnowsze