Plastik

i

Autor: Unsplash.com

Przedsiębiorcy

Ministerstwo walczy z plastikiem kosztem przedsiębiorców. Opłata wzrosła o 2 tys. proc.

2023-05-19 10:46

W związku z wdrażaniem unijnych przepisów związanych z plastikiem, Ministerstwo Klimatu i Środowiska nałożyło na przedsiębiorców nową opłatę. Choć pomysł nie jest nowy przedsiębiorców zszokował fakt, że opłata wzrosła aż o 2 tys. proc.

Opłata za wprowadzenie plastikowych opakowań wzrosła o 2 tys. proc.!

Mowa o corocznej opłacie za wprowadzanie plastikowych butelek na rynek. Zgodnie z wytycznymi miałaby objąć wszystkich producentów sprzedających napoje w butelkach o objętości do 3 litrów. W lutym, propozycja Ministerstwa Klimatu i Środowiska w kwestii wysokości opłaty brzmiała 1 gr za 1 kg wprowadzonych opakowań. Najnowsza propozycja uległa znacznemu podwyższeniu do 20 gr za kg.

Przedsiębiorcy apelują o wprowadzenie sytemu kaucyjnego

Organizacje skupiające przedsiębiorców podkreślają swoje zaskoczenie tak nagłą i znaczącą podwyżką i opowiadają się za wprowadzeniem systemu kaucyjnego. Jak informuje Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców cytowany przez "Business Insider" - ich apele pozostają bez odpowiedzi.

"System kaucyjny gwarantuje bardzo wysokie poziomy zbiórki opakowań po napojach sięgające nawet 98 proc. Rozwiąże to problem kosztów zbiórki z terenów publicznych, bo tych opakowań tam po prostu nie będzie" - wskazują kluczowe organizacje branżowe we wspólnym oświadczeniu cytowanym przez "BI".

Jeśli propozycja MKiŚ zostanie zaakceptowana - opłata będzie obowiązywała od stycznia 2024 r.

Sonda
Czy używasz plastikowych talerzy, sztućców i rurek?
Impact 2023 - Beata Daszyńska-Muzyczka

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki