Mniej pieniędzy na szpitale, szkoły i drogi. Wszystko przez obniżony podatek PIT

2020-02-26 16:41 ŁT
Budżety samorządów miasta i gminy Bełchatów
Autor: Pixabay

To, co dla pracowników okazało się prezentem, dla samorządów i mieszkańców jest przekleństwem. Ubytki w miejskich kasach odczuwają nie tylko metropolie, ale również mniejsze miejscowości. Obniżona stawka podatku dochodowego i zerowy PIT dla młodych jest na tyle dotkliwa dla regionów, że w Senacie mają ruszyć prace na ustawą rekompensującą samorządom ubytki w PIT.

Słabe wpływy z PIT to głównie efekt reformy podatkowej wprowadzonej przez rząd w końcówce zeszłego roku (chodzi o obniżkę stawki z 18 do 17 proc., podwojenie kosztów uzyskania przychodów oraz tzw. zerowy PIT dla młodych) - informuje "Rzeczpospolita". Będąc świadomym niższych wpływów do miejskich skarbców, Ministerstwo Finansów wyliczyło, że niższe podatki będą kosztować samorządy ok. 6 mld zł rocznie. Pocieszeniem dla samorządów miał być fakt, że "łączne wpływy z tego podatku mają wzrosnąć w tym roku o ok. 2 proc., do 57 mld zł. Teraz okazuje się, że nawet ten nikły wzrost jest zagrożony".

ZOBACZ TAKŻE: Emerytury bez podatku i dobrowolny ZUS. Nowe wyborcze obietnice

Cierpią nie tylko duże miasta, ale i te mniejsze. W Katowicach i Olsztynie wpływy z podatku dochodowego są niższe o 3 proc., w Lublinie i Bydgoszczy o 2,5 proc. Z kolei w podwarszawskim Brwinowie budżet ma z PIT-u mniej o 0,2 proc. A mniejsze dochody oznaczają problemy dla Polek i Polaków. "Rz" pisze wprost, że "za rządowe reformy bardziej lub mniej bezpośrednio zapłacą mieszkańcy".

Włodarze miast szukają pieniędzy gdzie mogą. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie maksymalnych stawek podatku od nieruchomości. - W wielu miastach rosną też opłaty za parkowanie, czy ceny biletów wstępu na różne obiekty miejskie - czytamy w dzienniku. Ratunkiem dla samorządów może być inicjatywa senatorów, którzy w marcu chcą rozpocząć prace na ustawą rekompensującą samorządom ubytki w PIT. Polityczny rozkład sił w Sejmie podpowiada, że ewentualny projekt ustawy jest skazany na porażkę. 

SPRAWDŹ KONIECZNIE: W marcu 600 plus zamiast 500 plus. Jak je dostać?

Źródło: "Rzeczpospolita"

Najnowsze