TABELA KALORII: ryby i owoce morza. Sprawdź, ile kalorii mają ryby i owoce morza!

i

Autor: thinkstockphotos.com Ile kalorii mają ryby i owoce morza? Ostrygi i kraby mniej, natomiast węgorz - zdecydowanie więcej.

Ważne zmiany w podatku VAT! Tańsze produkty dla dzieci i kobiet, droższe towary luksusowe

2018-11-09 17:10

Będą mniejsze podatki, ale na wybrane produkty. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian stawek podatku VAT. Zmiany miałyby wejść w życie od początku 2020 r. Niższy VAT miałby obowiązywać np. produkty dla kobiet i niemowląt. Dla niektórych innych towarów planowane jest jednak podwyższenie stawek.

Zmiany w podatku VAT
Resort finansów opublikował kolejny projekt nowelizacji ustawy o VAT, a w nim swoje propozycje nowego przyporządkowania stawek do poszczególnych towarów i usług.

– Przedsiębiorcy wielokrotnie zgłaszali nam kłopoty z interpretacją i stosowaniem stawek VAT – mówiła „Rzeczpospolitej" Teresa Czerwińska, minister finansów. – Po przeanalizowaniu sprawy doszliśmy do wniosku, że konieczna jest zmiana matrycy VAT, w duchu filozofii 3xP, czyli prostych, przyjaznych i przejrzystych podatków – podkreśliła.

Co się zmieni?
W nowej matrycy będzie więcej obniżek niż podwyżek. Obniżony ma zostać VAT na produkty dla niemowląt i dzieci m.in. na foteliki samochodowe, smoczki, pieluchy - czytamy na profilu Ministerstwa Finansów na Twitterze. 

Poza towarami dla najmłodszych, w końcu ma zostać obniżony podatek na artykuły higieniczne dla kobiet, czyli m.in. tampony, podpaski czy wkładki (obecnie to 8 proc.).

Obniżka ma dotyczyć też elektronicznych książek, czyli e-booków (tak, aby były opodatkowane jak ich papierowe odpowiedniki, obniżenie stawki z 23 proc. na 5 proc.), podstawowych produktów żywnościowych (owoce tropikalne, cytrusy, każdego rodzaju pieczywo i ciastka, zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna, przyprawy).

Pieczywo proponuje się objąć stawką 5 proc. Obecnie pieczywo i produkty ciastkarskie są objęte trzema stawkami 5 proc., 8 proc. i 23 proc., m.in. w zależności od daty przydatności do spożycia. Jedna stawka - 5 proc. - ma także obowiązywać dla wszystkich produktów objętych działem 19 CN - przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; pieczywa cukiernicze.

Wyższa stawka VAT
Zgodnie z projektem w niektórych kategoriach nastąpi wzrost VAT. Dotyczy to wybranych towarów żywnościowych kategorii premium. Na przykład przy sprzedaży kawioru, homarów czy ośmiorniczek będzie stosowana stawka podstawowa, czyli 23 proc., zamiast obniżonej. 

Podwyżka ma dotyczyć także niektórych przypraw nieprzetworzonych (np. gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, kmin, szafran, kurkuma) z 5 proc. na 8 proc., soków i warzyw innych niż tzw. 100 procentowe - z 5 proc. na 23 proc., lodu stosowanego do celów spożywczych i innych celów chłodniczych - z 8 proc. na 23 proc.

Ze względu na ujednolicenie stawki do 8 proc. na wszystkie gazety i czasopisma proponuje się podwyższenie stawki na czasopisma specjalistyczne z 5 proc. na 8 proc.

Będzie Wiążąca Informacja Stawkowa
Przepisy powołują również nową instytucję - Wiążącą Informację Stawkową (WIS), która ma niejako chronić podatników przy naliczaniu stawek VAT.

- Pomocna w tej kwestii będzie także tzw. WIS, czyli Wiążąca Informacja Stawkowa. Zdajemy sobie sprawę, że zmiany są istotne, dlatego zależy nam na konstruktywnych i rzeczowych konsultacjach ze wszystkimi zainteresowanymi – informuje na Twitterze minister Czerwińska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze