Daniel Obajtek

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS Co dalej z cenami ropy i gazu?

Mocne słowa Obajtka. Nawołuje Unię Europejską do ogromnej zmiany!

2022-04-04 7:45

Daniel Obajtek w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" przyznał, że PKN Orlen jest gotów do zatrzymania importu rosyjskiej ropy. Potwierdził, że choć niemal 3/4 importowanej ropy przez polski koncern nie pochodzi z Rosji, to aby całkowicie zrezygnować z wspierającego Kreml surowca potrzebna jest decyzja całej Unii Europejskiej. Pozwoliłoby to zachować konkurencyjność na rynku paliw.

Daniel Obajtek namawia UE do odejścia od rosyjskiej ropy

Grupa Orlen jest gotowa do zaprzestania importu rosyjskiej ropy, ale nałożenie podatku na niechciany surowiec pozwoliłoby zachować równowagę rynkową i uczciwą konkurencję - przekonuje prezes Orlenu Daniel Obajtek w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

"Dziś około 70 proc. ropy naftowej w portfelu całego koncernu to surowiec niepochodzący z Rosji. Niezależnie od tego jesteśmy gotowi do pełnej dywersyfikacji" - zapewnił gazetę prezes Orlenu. Według niego, zaprzestanie importu ropy z Rosji powinno być jednak skoordynowane w całej Unii Europejskiej, aby zachować równowagę rynkową i uczciwą konkurencję.

Karpacz 2021: Daniel Obajtek

Dodatkowy podatek na rosyjską ropę? Polski rząd wyjdzie z propozycją dla UE

"W przeciwnym razie mogłoby dojść do sytuacji, w której my zaprzestalibyśmy zakupów, ale kontynuowałyby je np. niemieckie rafinerie, których właścicielami w części są Rosjanie. W efekcie produkty powstające na bazie taniego, ale niechcianego przez nas, surowca i tak trafiłyby na rynek. Aby temu zapobiec, premier zaproponował na poziomie UE wprowadzenie podatku od dostaw rosyjskiej ropy. Wówczas mielibyśmy równowagę rynkową i uczciwą konkurencję " – powiedział prezes PKN Orlen.

Sonda
Co zrobisz, jeśli ceny paliw sięgną 10 zł/litr?

Daniel Obajtek zapowiedział, że ceny paliw spadną

Obajtek zapewnia, że zapasy paliw w Orlenie były i są wystarczające. W jego ocenie w dłuższej perspektywie dojdzie do stabilizacji ich cen na akceptowalnym dla konsumentów poziomie. "Musi do niej dojść choćby dlatego, że im dłużej będziemy mieli do czynienia z drożyzną, tym szybciej będzie spadał popyt i w końcu dojdzie do jego równowagi z podażą" – ocenił prezes Orlenu. 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze