Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP Mateusz Morawiecki

Kryzys w Europie

Morawiecki o Grupie Wyszehradzkiej: skupiliśmy się na tematach bezpieczeństwa energetycznego i militarnego

2022-11-24 16:55

Grupa Wyszehradzka na trwale wpisała się w architekturę europejskiego bezpieczeństwa. Niektórzy patrzyli na nas ostatnio wyłącznie przez pryzmat tego, co nas różni. My natomiast spotkaliśmy się “w 8 oczu” by rozmawiać o tym, co nas łączy, bo V4 jest bardzo ważnym forum współpracy w wielu obszarach. Dziś skupiliśmy się na tematach bezpieczeństwa energetycznego i militarnego. Omówiliśmy wszystkie najważniejsze kwestie - z bardzo pozytywnymi dla regionu konkluzjami - napisał w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki.

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

Szczyt V4. Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w słowackich Koszycach. Polskę reprezentuje szef rządu Mateusz Morawiecki. - Grupa Wyszehradzka na trwale wpisała się w architekturę europejskiego bezpieczeństwa. Niektórzy patrzyli na nas ostatnio wyłącznie przez pryzmat tego, co nas różni. My natomiast spotkaliśmy się “w 8 oczu” by rozmawiać o tym, co nas łączy, bo V4 jest bardzo ważnym forum współpracy w wielu obszarach. Dziś skupiliśmy się na tematach bezpieczeństwa energetycznego i militarnego. Omówiliśmy wszystkie najważniejsze kwestie - z bardzo pozytywnymi dla regionu konkluzjami - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu stwierdził, że stanowisko Polski i innych członków Grupy jest jasne a kluczowych kwestiach. - Wojna na Ukrainie musi się skończyć, z pełnym poszanowaniem jej niepodległości i granic. Doszliśmy też do porozumienia w sprawie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO. Jest konkretna data - premier Viktor Orbán zapewnił, że Węgry ratyfikują zgodę na początku roku, za co bardzo mu dziękuję - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Kryzys energetyczny i geopolityczny

W dobie kryzysu energetycznego wywołanego konfliktem zbrojnym nie da się na takich międzynarodowych spotkaniach pomijać kwestii ceny i dostępności gazu. - Wysoką cenę za gaz płacą wszyscy obywatele Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Wzywamy KE do zdecydowanej reakcji. Maksymalna zaproponowana aktualnie cena gazu jest zdecydowanie za wysoka. Grupa Wyszehradzka razem z Hiszpanią i Grecją domagają się jej obniżenia - apeluje Mateusz Morawiecki. I dodaje: - Kolejną rzeczą jest system ETS, który według nas powinien być zamrożony na co najmniej 2 lata na poziomie 20-30 euro za tonę CO2.

Zdaniem szefa polskiego rządu nasza pomoc jako państw wschodniej flanki NATO dla Ukrainy nadal będzie płynąć. - Musimy też zwracać się do zachodu Europy i reszty UE, by nie traciły czujności. Najbliższe miesiące mogą być bardzo trudne, dlatego apelujemy do Komisji Europejskiej o zwiększenie finansowania i pomocy humanitarnej dla uchodźców ukraińskich. Współpraca Grupy Wyszehradzkiej to przykład dla reszty Europy. Pamiętając, że jesteśmy różni, potrafimy dochodzić do wspólnych, dobrych dla wszystkich rozwiązań. Jesteśmy silni, gdy jesteśmy razem - i za to dziś panom premierom Eduard Heger - predseda vlády SR, Petr Fiala i Viktorowi Orbánowi dziękuję! - napisał Morawiecki.

Sonda
Czy Mateusz Morawiecki nadal powinien być premierem?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze