Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS, Marcin Gadomski//SUPER EXPRESS

Inflacja w Polsce

Premier Morawiecki przyznał, co podbija inflację. Jarosław Kaczyński nie będzie zachwycony

2022-10-31 10:39

Premier Mateusz Morawiecki gościł w niedzielę, 30 października na antenie TVP Info. W swojej wypowiedzi poruszył między innymi kwestię inflacji. "Nie dopuścimy do tego, aby zdławić inflację poprzez takie mechanizmy, jakimi posługiwali się nasi poprzednicy, kiedy w czasie dwóch kryzysów Balcerowicza i jednego kryzysu za rządów Tuska, miliony ludzi były pozbawione pracy" - powiedział szef rządu.

Inflacja w Polsce. Premier Morawiecki przyznał, co podbija wskaźnik inflacji

Szef rządu w niedzielę w TVP info, pytany był, dlaczego nie ma ponadpartyjnej, poważnej, merytorycznej dyskusji na temat tego, jak zmniejszyć inflację, a jedynie jest wyścig między rządem a opozycją, jak rozdać więcej pieniędzy, a poprzez to zwiększyć inflację. Premier Morawiecki przyznał, że "jest to bardzo realny dylemat", ale jak zaznaczył, "ja nie chcę zdusić inflacji kosztem miejsc pracy".

"Rzeczywiście, jeżeli rząd przekazuje dziesiątki miliardów złotych, aby węgiel był w cenie końcowej tańszy dla tych, którzy muszą ogrzać domy, to te pieniądze pojawiają się na rynku, więc relatywnie podbija to inflację" - powiedział szef rządu.

Sposoby radzenia sobie z inflacją. Szef rządu mówi o dwóch podejściach

Morawiecki zwrócił jednocześnie uwagę, że są dwa bardzo odmienne podejścia do radzenia sobie z inflacją.

"Szkoła liberalna mówi: Niech ludzi sami poradzą sobie z tym problemem i tak było przez 25 lat. Natomiast szkoła troski społecznej i solidarności, którą reprezentuje rząd Prawa i Sprawiedliwości, jest inna. My na pewno nie dopuścimy do tego, aby zdławić inflację poprzez takie mechanizmy, jakimi posługiwali się nasi poprzednicy" - oświadczył szef rządu.

Przypomniał, że były dwa wielkie kryzysy Balcerowicza i jeden Tuska. "Dwie wielkie fale bezrobocia z czasów Balcerowicza sięgające ponad 20 proc. i fala bezrobocia w czasach Donalda Tuska sięgająca prawie 15 proc., kiedy miliony ludzi było pozbawionych pracy". "Ja nie chcę zdusić inflacji kosztem miejsc pracy" - podkreślił premier Morawiecki.

Inflacja w Polsce. GUS podał najnowsze dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 r. wzrosły rdr o 17,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

We wtorek, 25 października Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,1 proc. i była niższa niż w sierpniu, gdy osiągnęła 5,2 proc. Liczba osób bezrobotnych stale spada i we wrześniu doszła do poziomu 801,7 tys., czyli historycznie niskiego. W sierpniu było to 806,9 tys. osób.

Sonda
Przejmujesz się inflacją?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Najnowsze