Morawiecki po spotkaniu z Merkel: Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu w UE [GALERIA]

2018-02-16 16:28

Mateusz Morawiecki w piątek, 16 lutego br. odbył pierwszą wizytę w Berlinie jako premier Polski. Spotkał się tam z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Politycy rozmawiali m.in. o współpracy politycznej i gospodarczej, wspólnych projektach związanych z przemyłem obronnym oraz gazociągu Nord Stream 2, na którego temat strony mają odmienne zdania.

„Cieszę się, że współpraca polsko-niemiecka rozwija się w wielu obszarach" – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska i Niemcy mają dobre perspektywy gospodarcze i mogą być lokomotywą wzrostu oraz pozytywnych zmian w całej Unii Europejskiej.

Sprawdź także: Mateusz Morawiecki. Co do tej pory zrobił człowiek nr 1 w gospodarce?

Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska i Niemcy mają podobne myślenie w wielu tematach związanych z jednolitym rynkiem europejskim. „Regulacje tego rynku mają służyć przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom" – powiedział premier. „Chcemy wspierać mały i średni biznes. Wierzymy, że z tego biznesu rodzą się później pozytywne zjawiska gospodarcze i społeczne" – wyjaśnił.

Czytaj też: Angela Merkel – od działaczki młodzieżówki po Cesarzową Europy [GALERIA]

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na współpracę Polski i Niemiec w dziedzinie przemysłu obronnego. „Chodzi o szeroko rozumianą politykę obronną, a w szczególności politykę zakupów sprzętu wojskowego i tworzenia, konstruowania sprzętu wojskowego. Widzę tutaj bardzo szeroki obszar do współpracy" – powiedział szef polskiego rządu.

Zobacz również: Wywiad z Mateuszem Morawieckim [WIDEO]

Polski premier i niemiecka kanclerz dyskutowali także na temat gazociągu Nord Stream 2. „Na temat Nord Stream 2 warto rozmawiać na forum Komisji Europejskiej" – zaznaczył Mateusz Morawiecki. „Nie zgadzam się z podejściem, że Nord Stream 2 to jest dywersyfikacja. To jest gaz z tego samego źródła, tylko inną drogą" – wyjaśnił.  Jak podkreślił, ważne jest by jedna strona nie monopolizowała i nie dyktowała cen żadnemu krajowi Unii Europejskiej.

 

 

Źródło: KPRM

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze