Angela Merkel odchodzi z polityki. Od działaczki młodzieżówki po Cesarzową Europy [GALERIA]

2017-09-25 11:40

Pierwsze kroki w polityce Angela Merkel stawiała już w okresie szkolnym – była wtedy zastępczynią przewodniczącej komunistycznej młodzieżówki FDJ. Obecnie jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet-polityków na świecie. Niemcy po raż czwarty zdecydowali, że zasiądzie ona w fotelu kanclerz Niemiec. Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Niemczech. Oto historia Cesarzowej Europy.

Angela Merkel po raz czwarty ubiegała się o fotel kanclerz Niemiec i po raz kolejny udało jej się zrealizować te ambitne plany. Choć liberalna polityka migracyjna, którą prowadziła w ubiegłym roku, doprowadziła do spadku poparcia dla kanclerz Niemiec, Merkel znów okazała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet-polityków na świecie. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jej karierze i życiu.

Sprawdź koniecznie: Niemcy mają nowego prezydenta. Został nim Frank-Walter Steinmeier

Polskie korzenie i młodość w NRDAngela Merkel pochodzi z rodziny o częściowo polskich korzeniach. Jej dziadek ze strony ojca pochodził z Poznania i nosił nazwisko Kaźmierczak, zanim zmienił je na niemieckie Kasner. Obecna kanclerz Niemiec urodziła się i dorastała w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD). Pierwsze kroki w polityce stawiała już w okresie szkolnym – była wtedy zastępczynią przewodniczącej komunistycznej młodzieżówki FDJ. Należała także do towarzystwa przyjaźni enerdowsko-radzieckiej. Piszą o tym Günther Lachmann i Ralf Georg Reuthw biografii: „Pierwsze życie Angeli M.". Następnym etapem jej życia było studiowanie fizyki w Lipsku, zakończone doktoratem z chemii fizycznej.

Pierwsze kroki w prawdziwej polityceW 1981 r. została sekretarzem ds. agitacji i propagandy w berlińskiej Akademii Nauk, natomiast w 1989 r. po upadku muru berlińskiego zaangażowała się w powstający ruch demokratyczny i przystąpiła do nowej partii „Demokratischer Aufbruch" (Demokratyczny Przełom). Po pierwszych demokratycznych wyborach w NRD uzyskała pracę jako zastępca rzecznika rządu Lothara de Maizière'a. Po zjednoczeniu Niemiec w październiku 1990 r. została deputowaną do Bundestagu oraz ministrem do spraw kobiet i młodzieży w rządzie Helmuta Kohla. Cztery lata później awansowała na ministra środowiska, ochrony zasobów naturalnych i bezpieczeństwa jądrowego.

Zobacz również: Ile zarabiają niemieckie władze?

Wielki przełomKiedy wieloletni kanclerz Niemiec Helmut Kohl przegrał wybory, zajmowała stanowisko sekretarza generalnego CDU. 1998 r. był przełomowy dla Angeli Merkel, ponieważ zapoczątkował jej awans w hierarchii partyjnej. W wyniku skandalu finansowego, który wybuchł wewnątrz CDU w 2000 r., wielu prominentnych polityków zostało skompromitowanych, wśród nich m.in. kanclerz Kohl i przewodniczący partii Wolfgang Schäuble. Mercel stanęła w opozycji do ówczesnego kierownictwa i oficjalnie je skrytykowała. Uznano to za wielki akt odwagi i 96 proc. głosów wybrano ją na lidera CDU. To pierwsza kobieta, która zajęła to stanowisko.

W drodze po fotel kanclerz NiemiecAmbicje, aby objąć fotel kanclerz Niemiec, towarzyszyły jej już w 2002 r. Po długich pertraktacjach ustąpiła jednak Edmundowi Stoiberowi, który został ostatecznie wybrany jako kandydat koalicji CDU/CSU na to stanowisko. Swoją szansę dostała podczas przedterminowych wyborów we wrześniu 2005 r., kiedy CDU pod jej przewodnictwem wraz z CSU wygrała wybory parlamentarne w Niemczech. Po długich negocjacjach, w październiku 2005 r. CDU i CSU zawiązały Wielką Koalicję z SPD, a Angela Merkel została pierwszą w Niemczech kobietą kanclerzem. Wybory parlamentarne wygrała ponownie w 2009, 2013 i wreszcie - w 2017 roku.

Czytaj także: Prawie 3 mln zł - tyle od Rosjan dostanie były kanclerz Niemiec w państwowym Rosnieftcie

Kim jest po pracy?O życiu prywatnym Angeli Merkel wiemy tylko tyle, ile sama przekazała mediom. Kanclerz Niemiec bardzo dba o to, aby za dużo informacji na ten temat nie dostawało się do opinii publicznej. Coś jednak wiadomo – jest dwukrotną mężatką. W1977 r. poślubiła studenta fizyki Ulricha Merkela, ale małżeństwo zakończyło się w 1982 r. rozwodem. Z obecnym mężem - profesorem chemii kwantowej, Joachimem Sauerem związek sformalizowała w 1998 r. Wspólnie z małżonkiem lubi słuchać muzyki klasycznej oraz spędzać wolny czas na łonie natury – gdy jest ciepło preferuje wędrówki, natomiast zimą biega na nartach.

Źródła: tvp.info, onet.pl, tvn24.pl, G. Lachmann, R.G. Reuth, Pierwsze życie Angeli M.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze