Morawiecki: Rząd odda przedsiębiorcom pieniądze za znicze i kwiaty. Jak je odzyskać?

2020-10-31 13:27 tryb
Mateusz Morawiecki
Autor: PAP/Radek Pietruszka

Lockdown w Polsce. Zamknięte cmentarze na Wszystkich Świętych. Decyzja rządu o zamknięciu cmentarzy na trzy dni (31.10-2.11) zaskoczyła Polaków i wzburzyła przedsiębiorców handlujących przy cmentarzach. Premier Mateusz Morawiecki jeszcze w piątkowy wieczór zapowiedział pomoc dla firm poszkodowanych decyzją o zamknięciu cmentarzy. W sobotę szef rządu ogłosił szczegóły tego wsparcia. Sprawdź, jak odzyskać pieniądze za znicze i kwiaty.

Zamknięte cmentarze. Rząd pomoże handlarzom

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował o zamknięciu cmentarzy na Wszystkich Świętych. - Cmentarze będą zamknięte w całej Polsce - poinformował na piątkowej konferencji prasowej szef rządu. - Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach wiele osób poniosło śmierć - dodał szef rządu po ogłoszeniu, że 31 października, 1 i 2 listopada cmentarze będą zamknięte. - Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć - dodał szef rządu.

ZOBACZ TAKŻE: Wszystkich Świętych 2020. Cmentarze zamknięte. Potężna kara za wejście na cmentarz!

Wszystkich Świętych to miał być czas, w którym przedsiębiorcy mogli odkuć się od kiedy cały kraj został objęty czerwoną strefą z powodu koronawirusa. Sprzedawcy, którzy mają ustawione stoiska przy cmentarzach niestety załamali ręce po piątkowej decyzji rządu. Krótko po konferencji prasowej Morawiecki zadeklarował pomoc dla przedsiębiorców i handlarzy, którzy stracą dochód wskutek zamknięcia nekropolii na Wszystkich Świętych. Z kolei w sobotę na Facebooku Morawiecki podał więcej szczegół w tej sprawie.

Po ogłoszeniu zakazu tłumy ruszyły na cmentarze

Lockdown w Polsce. Rząd odkupi znicze i kwiaty

- Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję. Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię - napisał premier.

Najnowsze