Mateusz Morawiecki w mocnych słowach zaapelował do prezesów banków

i

Autor: ART SERVICE Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego za 2021 rok przyniosło duże zmiany

Morawiecki ujawnia plan pomocy dla kredytobiorców. "Banki muszą odejść od WIBOR-u"

2022-05-06 14:17

Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem 300polityka.pl zauważył, że obecne raty kredytów stały się zbyt dużym obciążeniem dla wielu rodzin. Premier zapowiedział również plan wsparcia, który ma być już "gotowy". Projekty powinny trafić do Rady Ministrów w ciągu najbliższych dniach, później zostaną skierowane do Sejmu. Zaapelował również do banków aby odeszły od stawki WIBOR, a te które tego nie zrobią, mogą spodziewać "kroków prawnych".

Mateusz Morawiecki obiecał plan pomocy kredytobiorcom

RPP w czwartek zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc. To ósma podwyżka stóp z rzędu.

W komentarzu dla 300polityki.pl premier podkreślił, że "nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo finansowe Polaków". - "Putinflacja' uderza dziś niemal na każdym rynku. I wszędzie, gdzie ceny rosną w sposób niekontrolowany, rząd Prawa i Sprawiedliwości interweniuje, by ulżyć Polakom - podkreślił.

Raty kredytów MASAKRUJĄ młodych Polaków. Ludzie wyjdą NA ULICE!!! |Komentery

"Dla wielu rodzin kredyt hipoteczny stał się obciążeniem ponad siły. Mamy gotowy plan wsparcia. Wakacje kredytowe, pomoc w spłacie rat, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – w najbliższych dniach konkretne projekty ustaw trafią na Radę Ministrów i następnie do Sejmu" – poinformował Morawiecki.

Mateusz Morawiecki żąda od banków odejścia od WIBOR

Jak dodał, "banki muszą też odejść od WIBOR-u jako wartości, od której liczone są raty kredytów". "Nowy wskaźnik musi być korzystniejszy dla ludzi" - wskazał szef polskiego rządu. "Zresztą, zgodnie z zaleceniami regulatorów i naszego rządu, do wykonania których rynek się nie kwapi. Kredytobiorcy będą mogli znacząco zaoszczędzić na kosztach obsługi kredytu a dla tych którzy są w trudniejszym położeniu – będą mogli przez trudny czas przejść przy wsparciu tych rozwiązań” – powiedział.

Morawiecki podkreślił, że "kredyt hipoteczny miał być szansą na nowy dom, a nie kulą u nogi". "Muszą to dostrzec również banki" - dodał. "Nie ma i nie będzie zgody na maksymalizację zysków kosztem klientów. Bankom nie trzeba dwa razy powtarzać, że po wzroście stóp procentowych mają podnieść raty kredytów. Ale np. oprocentowanie lokat i depozytów stoi w miejscu. Marże depozytowe banków są ogromne. Nie ma na to naszej zgody" - wskazał.

Sonda
Czy rząd powinien zamrozić raty kredytów?

Mateusz Morawiecki zapowiada kroki prawne wobec banków

Zadeklarował, że jego rząd nie poprzestanie na apelach. "Jeśli postulaty kierowane do banków nie poskutkują – przygotujemy prawne narzędzia, które wyegzekwują od sektora bankowego większą odpowiedzialność. Mamy kryzys bez precedensu, związany z wojną na Ukrainie i zniszczeniem łańcuchów dostaw. Wysokie ceny surowców przekładają się na bardzo wysoką inflację. Banki muszą przyczynić się do zdrowych relacji gospodarczych i lepszych warunków finansowych dla ludzi" - powiedział.

– Banki muszą zrozumieć, że jedziemy na tym samym wózku, a drenowanie kieszeni klientów to droga donikąd. Możemy przetrwać i wyjść z kryzysu gospodarczego wzmocnieni. Pod jednym warunkiem – wszyscy będziemy działać solidarnie – stwierdził premier. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze