Mateusz Morawiecki

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express

Zapowiedź premiera

Morawiecki: Wierzę w to, że złotówka się umocni

2023-09-20 21:38

Przedłużenie wakacji kredytowych ma być jedną z pierwszych inicjatyw PiS w nowym Sejmie - zapowiedział w środę w Polsat News premier Morawiecki. Szef rządu mówił też, że wierzy w umocnienie się złotówki. Odpowiedział też na pytania m.in. o ceny gazu i tarczę gazową.

Premier: Wierzę w to, że złotówka się umocni

Wierzę w to, że złotówka się umocni. Do końca roku będziemy w taki sposób starali się kształtować nasze policy mix, żeby złotówka była mocna. - powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę w Polsat News. Premier zapytany został też m.in. o ceny gazu i tarczę gazową. - "Właśnie niedawno Orlen, który dzisiaj zintegrował również PGNiG, czyli nasza spółkę gazową, po raz nasty-, już nie wiem, który - dwunasty, czy trzynasty - obniżył ceny gazu. Będziemy obserwować, do jakiego poziomu spadają ceny gazu i jeżeli one gwałtownie by wzrastały, to wtedy będziemy oczywiście stosowali tarczę, bo rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zostawia ludzi samych w potrzebie" - powiedział Morawiecki.

Premier pytany był także o dane GUS, z których wynika, że produkcja przemysłowa w sierpniu była niższa o 2 proc. licząc rok do roku. - "Przechodzimy teraz trudne miesiące akurat, ale jak popatrzymy na to, jak które państwo sobie poradziło w najbardziej reprezentatywnym okresie, biorąc pod uwagę np. start, czyli ostatni kwartał przed covidem - IV kwartał 2019 r. i I kwartał tego roku na przykład - to jesteśmy w czołówce europejskiej" - odpowiedział.

 "Czytam te wszystkie analizy, które do mnie dochodzą. Teraz jest kilka miesięcy chudych, ale już one się kończą. Wrzesień, październik, listopad powinny być lepsze, a przyszły rok - mamy jeden z największych wzrostów gospodarczych. Chyba jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych wśród dużych państw Unii Europejskiej. 2,7 proc. prognozuje Komisja Europejska" - powiedział.

 Premier o  przedłużeniu wakacji kredytowych 

Przedłużenie wakacji kredytowych ma być jedną z pierwszych inicjatyw PiS w nowym Sejmie - zapowiedział  premier Mateusz Morawiecki. Jak poinformował, trwają prace w KNF nad określeniem progu uprawniającego do skorzystania z przerwy w spłacaniu zobowiązań. -"Mimo że stopy procentowe spadają, to wciąż są na takim poziomie, że część gospodarstw domowych może mieć problemy ze spłatą zobowiązań kredytowych" - powiedział na antenie Polsat News Mateusz Morawiecki. Zastrzegł, że wakacje kredytowe nie będą dotyczyć konsumentów o najwyższych dochodach. "Na pewno nie dla wszystkich" - mówił premier pytany o progi, które będą uprawniać do przerwy w spłacaniu zobowiązań. "Tak, by zamożni ludzie, których na to stać, spłacali kredyty" - zaznaczył szef rządu.

QUIZ PRL. Tych profesji już nie ma. Tylko dla znawców historii PRL!

Pytanie 1 z 10
1. Oddany swej pracy zecer pracował w:
QUIZ PRL. Tych profesji już nie ma. Tylko dla znawców historii PRL!
Gala 10. edycji Złotego Lauru Super Biznesu 2023
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze