Samorządy będą mogły przeznaczyć rządowe środki również na przygotowanie odpowiedniej dokumentacji projektowej (opracowanie dokumentów zgodnie z wymogami środowiskowymi oraz opracowanie projektu budowlanego).
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju określiło warunki jakie będą musiały spełnić samorządy chcąc skorzystać z programu "Mosty dla Regionów". Zakładają one między innymi, że budowa przeprawy miałaby zacząć się najpóźniej trzy lata po wydaniu pozwolenia na budowę lub zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Dokumentacja ma być przygotowana do 31 grudnia 2022 roku. Przygotowanie dokumentacji, nie może być finansowane z funduszy unijnych, norweskich, szwajcarskich ani z budżetu państwa.
Jak obiecuje ministerstwo regiony, które zgłoszą się po dotację, będą mogli liczyć nawet na dofinansowanie w wysokości 80 proc. wartości inwestycji. Wszystkie potrzebne dokumenty są dostępne na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które będzie przyjmować wnioski. Nabór jest otwarty dla wszystkich, z wyłączeniem miast na prawach powiatu i potrwa do 29 marca 2019 roku.
W programie znalazło się 21 priorytetowych, rekomendowanych przez rząd, inwestycji, które po analizach wytypowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju :
- 5 przepraw na Wiśle,
- 5 na Warcie,
- 2 na Bugu,
- 4 na Odrze,
- po 1 przeprawie na Narwi, Sanie, Noteci, Pilicy i rzece Elbląg.
- Wskazane przez nas mosty są, zdaniem rządu, szczególnie ważne dla poprawy spójności sieci dróg samorządowych. Niemniej jednak decyzja o realizacji inwestycji zależy od samorządowców – wyjaśnił wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, który w resorcie pilotuje program mostowy.