Dmuchawa do liści

i

Autor: Husqvarna AB Husqvarna Dmuchawa 234BT (fot. Husqvarna)

Możesz dostać 5 tys. kary za sprzątanie w ogródku! Nowy zakaz od nowego roku!

2020-11-25 11:59

Wraz z początkiem przyszłego roku na terenie województwa mazowieckiego wchodzi zakaz używania dmuchaw do liści. To efekt uchwalonego niedawno przez radnych mazowieckiego sejmiku programu ochrony powietrza. Łamanie zakazu grozi karą nawet do 5 tys. zł.

Uchwała miała związek z danymi opublikowanymi w ramach rocznej oceny powietrza (za 2018 rok), z których wynika, że we wszystkich strefach Mazowsza doszło do przekroczenia m.in. dopuszczalnych poziomów dwutlenku azotu. W uchwale, jak podaje tvnwarszawa.pl znalazł się zapis zakazujący używania dmuchaw do sprzątania liści.

Więcej pieniędzy za zwolnienie lekarskie! Nowe zasady L4 już w Sejmie

Zakaz używania dmuchaw obowiązuje od tego roku w Warszawie na mocy zarządzenia prezydenta stolicy. Ten nie dotyczył natomiast zarządców spółdzielni i wspólnot oraz właścicieli prywatnych nieruchomości. Niemniej jednak apelowano o rezygnację z dmuchaw, podkreślając, "drobne cząstki pyłów, wzbijane przez maszyny mogą być niebezpieczne dla zdrowia”, gdyż powodują „nasilenie objawów chorób układu oddechowego oraz zmniejszają wydolność układu krążenia".

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Zamiast kupować, komputer możesz wynająć

Zakazane mają być dmuchawy zarówno spalinowe, jak i elektryczne. Nie będzie można ich używać nie tylko do usuwania liści, ale też sprzątania pokosu trawy czy zamiatania chodników. Kara za nieprzestrzeganie zakazu wynosić będzie od 500 do nawet 5000 zł. Kontrolę w tym zakresie poza strażą miejską, mają przeprowadzać również upoważnieni pracownicy urzędów bądź inspekcja ochrony środowiska.

Zobacz! Wielka Gala rozdania Złotych Laurów! BĄDŹCIE TAM Z NAMI!

Więcej na gala.superbiznes.se.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze