Lecznicze właściwości kwiatów lipy
Kwiaty lipy drobnolistnej (Tilia cordata) to znany i bardzo popularny środek leczniczy. W ziołolecznictwie wykorzystujemy głównie napar z kwiatów lipy. Kwiaty lipy mają intensywny, słodki zapach miodu i słońca. Herbata z suszu lipowego działa napotnie. Podobnie, choć w nieco mniejszym zakresie działa syrop z kwiatów lipy, stosowany w celu obniżenia gorączki przy infekcjach wirusowych. Lipa działa również moczopędnie, przeciwskurczowo, lekko uspokajająco. Napar lub herbata z dodatkiem syropu z kwiatów lipy łagodzi migrenowe bóle głowy.
Kiedy zbieramy kwiaty lipy?
Sezon na zbiór lipy jest krótki. Lipa nadaje się do zbioru tylko raz w roku, na przełomie czerwca i lipca. Najwcześniej lipa kwitnie na terenach miejskich, już w czerwcu. Najpóźniej zaczyna się kwitnienie lipy w rejonach podgórskich i górskich. Do syropu z lipy wykorzystujemy świeże kwiaty lipy oraz ich przylistki. Kwiaty zbieramy na terenach wolnych od skażeń, z dala od uczęszczanych ulic i dróg. Unikamy drzew sąsiadujących z uprawami rolniczymi, które w okresie kwitnienia lip są spryskiwane środkami ochrony roślin. - "Po zerwaniu muszą być wysuszone, najlepiej na strychu, z daleka od słońca" - pisze "Fakt".
Istotne jest też, czy kwiaty lipy są suche, przed ich zerwaniem. Ich suchość można sprawdzić poprzez naciśnięcie — jeśli wydają charakterystyczne pstryknięcie, są gotowe do sprzedaży.
Ile można zarobić na zbiorze kwiatów lipy?
Kwiaty lipy można zbierać i suszyć dla siebie, ale można też w celach zarobkowych.Jak podaje "Fakt", na zbiorach kwiatów lipy można zarobić. W ubiegłym roku za kilogram kwiatów lipy punkty skupy płaciły 54 złote za kilogram.
Polecany artykuł: