Urząd skarbowy zapyta skąd wziąłeś środki na samochód. Prawo swoją drogą, praktyka inna
- W zakresie kontroli obserwujemy inną niepokojącą praktykę, na którą należy zwrócić uwagę podatników. Chodzi o wykorzystywanie w coraz większym zakresie czynności sprawdzających. Pracownicy KAS, prowadząc czynności sprawdzające, często żądają od podatników przekazania dokumentów poza oficjalnymi procedurami, których celem jest ochrona praw podatników. Przykładowo urzędnik telefonuje do podatnika i prosi o przesłanie mailem faktur, ale także innych dokumentów, np. aktów notarialnych, umów z kontrahentami czy dodatkowych wyjaśnień. Często podatnicy przekazują te informacje w dobrej wierze, myśląc że chodzi o prostą weryfikację faktów. W efekcie urzędy gromadzą materiały rażąco wykraczające poza zakres czynności sprawdzających, które potem włączają jako materiał dowodowy do rozpoczynającej się kontroli. Urzędy wykorzystują w tej sposób swoją przewagę nad podatnikiem (…) podatnik ma prawo odmówić przekazania dokumentów i informacji, które wykraczają poza legalny zakres czynności sprawdzających – podkreśla cytowany przez serwis prawo.pl Michał Zając, doradca podatkowy, przewodniczący Zachodniopomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Czym jest nadużycie władzy? Urząd skarbowy może przekroczyć uprawnienia
Zgodnie z art. 7. Konstytucji „Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”. Jeśli przedstawiciel władzy państwowej żąda czegokolwiek od obywatela, to musi mieć do tego wyraźne uprawnienie zapisane w ustawie.
Cytowana wcześniej wypowiedź eksperta opisuje zjawisko czynności sprawdzających poza granicami ustawowymi, z pominięciem prawnych gwarancji chroniących obywatela. Tego rodzaju nadużycia występują nie tylko po stronie organów podatkowych.