Na co uważać, wypełniając PIT

2011-03-02 3:00

Ekspert podatkowy z urzędu skarbowego odpowiadał w redakcji "Super Expressu" na pytania naszych czytelników

Piotr Bogumił, ekspert podatkowy z Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, odpowiadał w naszej redakcji na pytania Czytelników. Oto najważniejsze z poruszanych kwestii.

Jestem po amputacji piersi. W związku z tym kupiłam sobie specjalny gorset. Czy przysługuje mi z tego tytułu ulga rehabilitacyjna?

Tak, może pani sobie odliczyć ten wydatek od dochodu jako zakup sprzętu niezbędnego do rehabilitacji pod warunkiem, że pieniądze za gorset nie zostały wcześniej pani zwrócone przez NFZ albo PFRON. Jeśli tak było, to można odliczyć ewentualną różnicę. Poza tym musi pani mieć fakturę oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Przeczytaj koniecznie: Jak wypełnić PIT krok po kroku

Moja żona była zatrudniona w ubiegłym roku na umowę-zlecenie przez 4 miesiące. Dostała od zleceniodawcy PIT-11. Czy może sobie odliczyć kwotę wolną od podatku w całości, czy tylko za 4 miesiące?

Ma prawo odliczyć pełną kwotę wolną od podatku, czyli - 556,02 zł. Niezależnie od tego, czy ktoś pracował kilka miesięcy, czy cały rok i niezależnie od dochodów, każdy podatnik może odliczyć kwotę wolną od podatku w całości.

Córka we wrześniu ubiegłego roku skończyła studia. Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Może pan odliczyć sobie ulgę z tytułu wychowywania córki, ale tylko za okres od stycznia do września.

Mam II grupę inwalidzką. W ubiegłym roku dostałem skierowanie do sanatorium i pojechałem tam własnym samochodem. Czy mogę sobie odliczyć koszty przejazdu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Tak, ulga przysługuje na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Syn studiuje na V roku, ale w 2010 roku się ożenił. Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Tak, ulga przysługuje za miesiące przed zawarciem związku małżeńskiego.

Mam umowę z operatorem na dostawę Internetu podpisaną przeze mnie i przez małżonka. Czy każde z nas może skorzystać z ulgi internetowej w pełnej wysokości?

Tak, pod warunkiem, że oboje jesteście wymienieni na fakturze, a poniesione wydatki pozwolą na odliczenie ulgi w pełnej wysokości, czyli wyniosły w ciągu 2010 roku co najmniej 1520 zł. Jeśli były niższe, można odliczyć kwotę do wysokości poniesionych wydatków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze