Na co zwracać uwagę przy pożyczce bankowej

2010-01-04 3:00

radzi Paweł Sieradzan ekspert z banku PKO BP

Zaciągnięcie pożyczki w banku wiąże się z zawarciem umowy nakładającej na nas konieczność wywiązywania się z zobowiązań - czyli po prostu spłacania rat i ewentualnego wypełniania innych obowiązków, jakie nakłada na nas umowa.

Co więc powinniśmy zrobić i na co zwrócić uwagę przed zaciągnięciem pożyczki?

Po pierwsze, powinniśmy sprawdzić swoją zdolność kredytową, czyli dowiedzieć się, czy miesięczne wydatki w porównaniu do dochodów osiąganych przez nas w okresie korzystania z pożyczki bankowej pozwolą na spłatę zadłużenia. Po drugie, warto też poświęcić czas na zapoznanie się z zapisami umowy kredytowej pod kątem zbędnych zobowiązań lub opłat.

Przed zaciągnięciem pożyczki bankowej klient powinien także:

- poprosić o wykonanie symulacji spłaty, żeby dowiedzieć się, ile wynoszą odsetki oraz miesięczne raty,

- dowiedzieć się, czy będzie mógł spłacić pożyczkę przed terminem zapisanym w umowie,

- sprawdzić wysokość opłat i prowizji związanych z pożyczką, np. koszt aneksu do umowy czy opłaty za wcześniejszą spłatę (warto porównać je z ofertami konkurencyjnymi),

- sprawdzić, czy wymagane jest ubezpieczenie, ile ono kosztuje i jaki jest zakres ochrony,

- sprawdzić zgodność z zapisami tzw. ustawy antylichwiarskiej (czyli ustawy ograniczającej oprocentowanie pożyczek do czterokrotności stopy lombardowej NBP - tj. aktualnie do 20%).

Jeżeli pożyczka, którą jesteśmy zainteresowani, udzielana jest na warunkach promocyjnych, powinniśmy dokładnie sprawdzić jej warunki i dowiedzieć się, przez jaki okres obowiązywać będzie obniżone oprocentowanie (np. przez trzy pierwsze miesiące spłaty pożyczki). Powinniśmy też porównać warunki promocyjne do standardowych i sprawdzić, czy w sumie nie będziemy musieli zapłacić więcej niż w przypadku zwykłego kredytu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze