Na dietę pudełkową stać tylko bogaczy? Jak wypada cenowo w porównaniu z gotowaniem w domu?

2022-05-28 14:10
Dhal z soczewicą, batatami i szpinakiem - najlepszy pomysł na bezmięsny posiłek
Autor: Shutterstock.com Dhal z soczewicą, batatami i szpinakiem - najlepszy pomysł na bezmięsny posiłek

Czy dieta pudełkowa rzeczywiście jest taka droga? W dobie ciągłego pośpiechu i natłoku obowiązków często zapominamy o pełnowartościowych posiłkach. Rano w drodze do pracy, zdarza się, że zapomnimy nawet o śniadaniu. Dla tych najbardziej zabieganych dieta pudełkowa może okazać się prawdziwym zbawieniem, jednak ceny niektórych zestawów potrafią zniechęcić do ich kupna. Wydawać by się mogło, że jest ona znacznie wyższa od ceny produktów, które kupujemy do samodzielnego przyrządzenia posiłków, ale czy faktycznie tak jest?

Dieta pudełkowa. Ile kosztuje i z czego się składa?

Firmy cateringowe oferują szeroki wachlarz zestawów posiłków. Niektóre stawiają na niską kaloryczność, a drugie wręcz przeciwnie. Są też takie, które zapewniają optymalny poziom kalorii, ma być po prostu smacznie i zdrowo. Zazwyczaj każdy zestaw jednodniowy składa się z trzech lub pięciu posiłków, w zależności od preferencji. Można zdecydować się na zestawy starczające na tydzień, dwa, ale także na cały miesiąc. Dieta pudełkowa polega na wcześniejszym przygotowaniu dań, które następnie sukcesywnie się odgrzewa. Ich ceny potrafią być bardzo zróżnicowane i dużo zależy od lokalizacji. Średnia cena diety pudełkowej waha się między 40 - 100 zł za dzień. Wykluczając cateringu niedziele, miesięczny koszt wyniesie ok 950 - 2200 zł. Jest to cena za 5 posiłków każdego dnia w miesiącu. Najtańszą opcję mogą wybrać osoby będące na diecie odchudzającej, z kolei najwięcej zapłacą osoby, które zdecydują się wybrać dietę ketogeniczną, czyli niskowęglowodanową.

Co wpływa na cenę diety pudełkowej?

Pierwszym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na cenę takiej diety, są oczywiście produkty spożywcze. Tanie firmy cateringowe wolą zaoszczędzić na nich, ale w zamian otrzymujemy gorszej jakości posiłki. Kolejną składową jest liczba posiłków oraz pudełka. Dodatkowo należy doliczyć koszt transportu i niekiedy specjalne wymagania klientów.

Tańczące z Promocjami 26.04.22

Dieta pudełkowa czy gotowanie w domu? Co jest droższe?

W dobie wysokiej inflacji wiele produktów spożywczych znacznie podrożało. Według wyliczeń ekonomistów PKO BP przykładowo, w ciągu jednego miesiąca mięso zdrożało średnio o 8,5 proc, jajka o 7,6 proc., mąka o 5,9 proc. oraz pieczywo 5,7 proc. Z kolei z kwietniowych danych GUS wynika, że cena makaronu wzrosła o 9,1 proc., mleko o 12,8 proc., a ryby o 13,3 proc. Na podstawie m.in. tych produktów często decydujemy się przygotowywać posiłki. 

W 2022 roku firma MaczFit dokonała badania, które dotyczyło preferencji żywieniowych Polaków. Jak się okazało, ankietowani wydają spore sumy pieniędzy na zakupy żywnościowe. Większość z nich przyznała, że miesięcznie wydaje w sklepach 1001 - 2500 zł. Podczas jednorazowych zakupów co czwarty Polak wydaje 51 - 100 zł, 17 % Polaków wydaje więcej niż 151 zł. Ponad 200 zł wydaje na zakupy spożywcze prawie 27 % ankietowanych. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę, że niektórzy z nich kupują produkty dla całej rodziny, a cena pudełka dietetycznego przypada na jedną osobą.  Nie zmienia to jednak faktu, że Polacy, którzy spożywają kilka pełnowartościowych i rożnorodnych w ciągu dnia posiłków, wzbogaconych o np. owoce, mięso “z wyższej półki” (cielęcina, mięso wołowe) zapłacą niewiele mniej niż osoby kupujące dietę pudełkową. W niektórych przypadkach cena ta może być bardzo do siebie zbliżona. 

Sonda
Czy korzystałeś/aś kiedykolwiek z cateringu dietetycznego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze