Wysoka inflacja - konsumenci są wściekli! "Nastroje są rekordowo złe"

2022-05-27 5:02
sklep, market, zakupy
Autor: pexels

"Gospodarka rośnie, bezrobocie jest rekordowo niskie, a nastroje konsumentów są na samym dnie" - podaje "Puls Biznesu". Dziennik powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje wskaźnik ufności konsumentów, pokazujący, jak ludzie w Polsce oceniają swoją sytuację finansową i otoczenie gospodarcze. "Nastroje są rekordowo złe – gorsze niż w czasie początków pandemii COVID-19, gorsze niż w dołku kryzysu finansowego w 2008 r., gorsze niż w szczycie bezrobocia w 2013 r." - czytamy.

Jak wskazuje "Puls Biznesu" w maju wskaźnik osiągnął poziom -38,8 pkt, czyli "niemal tak niski, jak w marcu – tuż po wybuchu wojny w Ukrainie". Jak napisał dziennik po wybuchu pandemii COVID-19 wskaźnik znalazł się na poziomie -36,4 pkt., a w dnie kryzysu finansowego w 2009 r. na poziomie -30,3 pkt. "W czasie szczytu bezrobocia w 2013 r. na poziomie -32,1 pkt." - czytamy. Dlaczego konsumenci są w tak złych nastrojach?

Według "PB" znaczenie ma m.in. "psychologiczny efekt wojny". "Głównym powodem jest jednak zapewne bardzo wysoka inflacja, która sprawia, że dochody większości ludzi realnie maleją" - podaje dziennik.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Kiedy inflacja zacznie spadać?

W czwartek minister finansów Magdalena Rzeczkowska w rozmowie w Radiu Warszawa powiedziała, że pod koniec roku "inflacja powinna zacząć spadać". - Żyjemy w niepewnych czasach, ale jeżeli wojna się zakończy, nie rozwinie, to jest szansa, że pod koniec tego roku inflacja powinna już zacząć spadać - powiedziała Rzeczkowska.

Dodała, że przyszły rok powinien być lepszy, przy czym zaznaczyła, że to "troszeczkę prorokowanie, bo trudno przewidzieć co będzie się działo w polityce, na świecie".

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze