sklep, market, zakupy/ zdj. poglądowe

i

Autor: pexels

Wysoka inflacja - konsumenci są wściekli! "Nastroje są rekordowo złe"

2022-05-27 5:02

"Gospodarka rośnie, bezrobocie jest rekordowo niskie, a nastroje konsumentów są na samym dnie" - podaje "Puls Biznesu". Dziennik powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje wskaźnik ufności konsumentów, pokazujący, jak ludzie w Polsce oceniają swoją sytuację finansową i otoczenie gospodarcze. "Nastroje są rekordowo złe – gorsze niż w czasie początków pandemii COVID-19, gorsze niż w dołku kryzysu finansowego w 2008 r., gorsze niż w szczycie bezrobocia w 2013 r." - czytamy.

Jak wskazuje "Puls Biznesu" w maju wskaźnik osiągnął poziom -38,8 pkt, czyli "niemal tak niski, jak w marcu – tuż po wybuchu wojny w Ukrainie". Jak napisał dziennik po wybuchu pandemii COVID-19 wskaźnik znalazł się na poziomie -36,4 pkt., a w dnie kryzysu finansowego w 2009 r. na poziomie -30,3 pkt. "W czasie szczytu bezrobocia w 2013 r. na poziomie -32,1 pkt." - czytamy. Dlaczego konsumenci są w tak złych nastrojach?

Według "PB" znaczenie ma m.in. "psychologiczny efekt wojny". "Głównym powodem jest jednak zapewne bardzo wysoka inflacja, która sprawia, że dochody większości ludzi realnie maleją" - podaje dziennik.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Kiedy inflacja zacznie spadać?

W czwartek minister finansów Magdalena Rzeczkowska w rozmowie w Radiu Warszawa powiedziała, że pod koniec roku "inflacja powinna zacząć spadać". - Żyjemy w niepewnych czasach, ale jeżeli wojna się zakończy, nie rozwinie, to jest szansa, że pod koniec tego roku inflacja powinna już zacząć spadać - powiedziała Rzeczkowska.

Dodała, że przyszły rok powinien być lepszy, przy czym zaznaczyła, że to "troszeczkę prorokowanie, bo trudno przewidzieć co będzie się działo w polityce, na świecie".

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze