To pierwsza kopalnia węgla kamiennego, której budowa i uruchomienie nastąpi w historii III RP. Poprzednią była budowana w latach 1979-1994 kopalnia Budryk. Będąca jeszcze w budowie kopalnia Bzie-Dębina na początku roku została wydzielona ze struktur kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Kopalnia ma docelowo dostarczać ok. 2,5 mln ton węgla koksowego rocznie. Jej żywotność oceniana jest na co najmniej 30 lat - podaje serwis branży wnp.pl.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ile węgla importuje Polska? Miliony ton z Kolumbii, Mozambiku i innych krajów
- 25 września będziemy oficjalnie otwierali kopalnię Bzie-Dębina - wydzieliliśmy ją ze struktur kopalni zespolonej (Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - red.) i ona formalnie zacznie funkcjonować jako osobny byt - powiedział prezes Hereźniak, zastrzegając, że aby rozpocząć wydobycie węgla w kopalni Bzie-Dębina, potrzeba jeszcze wiele pracy i nakładów. Budowa nowej kopalni należy do priorytetów inwestycyjnych JSW.
JSW od 11 lat posiada koncesję na sąsiednie złoże Bzie-Dębina 2-Zachód, gdzie zasoby węgla szacowane są na 114 mln ton. W drugiej części złoża, na które koncesja została udzielona w tym roku, jest ok. 71,5 mln ton węgla. Około 95 proc. zasobów w obu złożach Bzie-Dębina stanowi cenny węgiel koksowy typu 35.
SPRAWDŹ TEŻ: Oto wszystkie plany rządu PiS. Składki na ZUS, płaca minimalna, ryczałt, podatek CIT
- Dojście do węgla jest kwestią 2-3 lat - oszacował Hereźniak, uznając za prawdopodobne, że rozpoczęcie wydobycia - z wykorzystaniem wyrobisk prowadzących od strony kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - nastąpi w końcu 2021 roku.
Koncesja ministra środowiska na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Bzie Dębina 1-Zachód została udzielona do końca 2051 roku. Złoże o powierzchni 12,2 km kw. leży na terenie Jastrzębia-Zdroju oraz sąsiednich gmin Zebrzydowice i Pawłowice.
Źródło: wnp.pl