Viktor Orban

i

Autor: Beata Zawrzel / REPORTER Viktor Orban

Dramat na Węgrzech

Pierwsze limity na zakup produktów spożywczych wprowadzone. Gdzie i czego brakuje?

2022-12-19 9:40

Rząd Węgier przedłużył do końca kwietnia 2023 roku obowiązujące limity cen na podstawowe produkty spożywcze. Jak informują węgierskie media, obecnie są duże braki niektórych produktów np. cukru, mąki czy mleka.

Limity na produkty spożywcze na Węgrzech

Limity cen zostały wprowadzone na Węgrzech w lutym br. między innymi na cukier, mąkę, mleko czy olej słonecznikowy. W listopadzie z kolei zamrożono ceny świeżych jaj i ziemniaków. Według oświadczenia resortu limity zostały przedłużone „z powodu przedłużającej się wojny na Ukrainie i inflacji spowodowanej sankcjami, wynikających z nieudanych działań Brukseli”.

Jak podaje agencja MTI, wielu sprzedawców detalicznych na Węgrzech ograniczyło zakupy żywności objętej limitami cenowymi, aby zapobiec gromadzeniu zapasów. „Limity cenowe działają, bo konsumenci kupują więcej produktów, które mogą dostać taniej” – stwierdziło ministerstwo rolnictwa. Jednak resort apeluje o świadome zakupy i nie gromadzenie zapasów.

Jakich produktów spożywczych brakuje?

Konsumpcja podstawowych produktów spożywczych objętych limitami w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 81 proc. w przypadku mleka, 44 proc. w przypadku oleju słonecznikowego i 34 proc. w przypadku piersi kurczaka.

Według danych węgierskiego Głównego Urzędu Statystycznego (KSH) ceny konsumpcyjne na Węgrzech były w listopadzie o 22,5 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu 2021 roku. Ceny żywności wzrosły o 43,8 proc. rok do roku, przy czym najbardziej podrożały jaja (102,9 proc.), pieczywo (81,8 proc.), nabiał (79 proc.) i sery (78,8 proc.).

Markety na Węgrzech zawieszają informację na drzwiach wejściowych, że z podstawowych produktów mieszkańcy mogą zakupić np. 1 litr oleju na osobę, 1 kg cukru, 1 tacę lub opakowanie piersi z kurczaka.

Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Sonda
Czy planujesz zakupy spożywcze z wyprzedzeniem?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze