Koronawirus w Polsce

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Mammiya

Nadciąga czwarta fala koronawirusa w Polsce! Dramatyczne słowa eksperta

2021-03-29 11:30

Specjalista i biolog chorób zakaźnych z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr Rafał Mostowy, w wywiadzie udzielonym PAP zaznaczył, że w tym momencie tworzy się więcej nowych mutacji koronawirusa dziennie niż na początku pandemii było ich miesięcznie. Czy w związku z tym według eksperta czeka nas niedługo kolejna, czwarta już fala zachorowań na koronawirusa?

Ekspert podkreślił także, że "większość z tych mutacji jest nieszkodliwa". "Czasami jednak mutacje pomagają wirusowi zakażać i przy kilku takich mutacjach powstaje nowy wariant" - dodał. Przykładem wariantu jest brytyjska odmiana koronawirusa.

Sonda
Czy spodziewasz się czwartej fali zachorowań na COVID-19?

Czytaj też: Znany miliarder nie żyje! Zginął w katastrofie śmigłowca w USA. Kim był Petr Kellner?

Jak wyjaśnił naukowiec, duża liczba nowych mutacji wynika z tego, że każda z tych mutacji jest konsekwencją mnożenia swojego ładunku genetycznego przez wirusa SARS-CoV-2 – im więcej na Ziemi jest komórek wirusa, tym szybciej się one mnożą. Oznacza to również, że im więcej zakażonych, tym więcej mutacji i tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się nowego wariantu.

Pandemia COVID-19: Czy czeka nas czwarta fala koronawirusa?

„Teraz sytuacja różni się od tej sprzed roku. Teraz mamy do czynienia z całą armią wariantów i prawie codziennie słyszymy o nowych mutacjach. To nie powinno zaskakiwać. Tak działa ewolucja, to jest proces biologiczny komórek. Większość z tych mutacji jest bezużyteczna, nieszkodliwa i szybko jest usuwana przez dobór naturalny. Ale niektóre mutacje są groźne" - zaznaczył dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Zobacz również: Rewolucja w szczepieniach na Covid-19! Zastrzyk w aptece i w miejscu pracy?!

Jego zdaniem trudno prognozować, jaki będzie dalszy przebieg pandemii, ponieważ, jak mówił, nie wiemy, jak dokładnie będą się zachowywać nowe szczepy koronawirusa, w tym jak będą reagować na szczepionkę, oraz jak szybko uda się zaszczepić większość populacji.

"Nie wiemy, czy nowe, znane szczepy, np. brytyjski, uspokoją się latem – tak jak rok temu. Mamy powody przypuszczać, że w lecie pandemia zwolni, ale nie możemy tego powiedzieć z całą pewnością" - stwierdził ekspert.

Według niego jest wiele powodów, aby jesienią spodziewać się czwartej fali epidemii, ale "można przypuszczać, że obecna fala jest najgorszą i ewentualne kolejne będą łagodniejsze". Biolog wyraził nadzieję, że po obecnej fali będzie możliwy stopniowy powrót do normalności, ale – w jego ocenie – jeszcze długo będą obowiązywały rygory sanitarne, przede wszystkim noszenie maseczek, dezynfekcja rąk i zachowywanie dystansu.

Sedno Sprawy - Krzysztof Bosak
Najnowsze