David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens - laureaci nagrody nobla z ekonomii

i

Autor: PAP David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens - laureaci nagrody nobla z ekonomii

Nagroda Nobla z Ekonomii. David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens laureatami

2021-10-11 11:48

Cały świat patrzy dziś na Sztokholm. Nagrody Nobla to jedno z najważniejszych wyróżnień naukowych. 11 października poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla z ekonomii 2021, który przyznawany jest na odrobinę innych zasadach niż pozostałe kategorie. Ekonomiczne "Noble" funduje Bank Szwecji. To stosunkowo młody "Nobel" na liście. Tegorocznym laureatami zostali David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens.

Nagroda Nobla przyznawana jest w wielu kategoriach, m.in. za zasługi w dziedzinie ekonomii. Laureatami zostali David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens. - Pracujący w USA naukowcy zostali nagrodzeni za wnioski z tzw. niezamierzonych eksperymentów, zwanych też "naturalnymi eksperymentami" - podaje Associated Press. 

Ekonomiczna nagroda nobla 2021: Kim są laureaci?

David Card jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kalifornijskiego. W swojej pracy badawczej zajmuje się m.in. skutkami podwyższania płacy minimalnej. Zajmował się także badaniami nad wpływem imigracji na gospodarkę oraz ubezpieczeniami i kosztami opieki zdrowotnej w prywatnym sektorze. 

Joshua Angrist należy do światowej czołówki ekonomistów w dziedzinie ekonomii pracy, ekonomii miast i ekonomii edukacji. Znany jest z badania skutków polityk publicznych i zmian uwarunkowań ekonomicznych lub społecznych. Jest współzałożycielem i współdyrektorem MIT's School Effectiveness & Inequality Initiative, która bada związek między kapitałem ludzkim a nierównościami dochodowymi w USA. 

Guido Imbens jest profesorem ekonomii w Stanford Graduate School of Business. Imbens specjalizuje się w ekonometrii, a w szczególności w metodach wnioskowania przyczynowego.

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii

Fundatorem tego wyróżnienia jest Bank Szwecji i jest to jedyna dodatkowa Nagroda Nobla, o jakiej Alfred Nobel nie wspomina w swoim testamencie. Oficjalnie wyróżnienie nazywa się Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, ale nagroda nie powstała z inicjatywy Alfreda Nobla. Pierwszy raz przyznano je w 1968 r. Do tej pory przyznano 53 nagrody. Najwięcej laureatów (10) pochodziło z University of Chicago.

Wyróżnieni w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości. W poprzednich latach przyznawano ją zdeklarowanym zwolennikom wolnego rynku, ale także ekonomistom, którzy uważali, że pewien poziom odgórnego sterowania jest gospodarce potrzebny. Wśród laureatów znajdowali się i badacze zajmujący się problemem ubóstwa na świecie, i ci, którzy analizowali, jaki wpływ ma ekonomia na to, czy założymy rodzinę, ile będziemy mieć dzieci oraz jak będziemy je wychowywać.

Sama Nagroda Nobla ma dłuższą tradycję. Ufundował ją inżynier i wynalazca, Alfred Bernhard Nobel. Pierwsza uroczystość wręczenia Nagrody Nabla miała miejsce w Sztokholmie w 1901 roku. Od tego czasu wybierani są laureaci w dziedzinie: literatury, fizyki, chemii i medycyny lub fizjologii, jak też przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla.

Ekonomista Marek Zuber: Pomoc już dawno powinna trafić do polskich firm
Sonda
Czy tegoroczny noblista zasłużył na nagrodę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze