Wysokie emerytury dostają osoby, które późno na nie przechodziły
Według danych, jakie opublikował ostatnio Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na najwyższe świadczenia emerytalne mogą liczyć ci seniorzy, którzy bardzo późno zdecydowali się na zakończenie swoich karier zawodowych i przeszli na emeryturę długo po przekroczeniu wieku emerytalnego. Daje to im wtedy dużo większy staż pracy, a co za tym idzie płacono za nich znacznie więcej składek.
- Im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta - tłumaczy Karol Jagielski z zachodniopomorskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
ZUS: Najwyższa emerytura wśród kobiet wypłacana jest w kujawsko-pomorskim
W rozmowie z dziennikarzami RMF FM Karol Jagielski zaznaczył, że najwyższa emerytura wśród kobiet jest wypłacana w województwie kujawsko-pomorskim. Pani może liczyć na kwotę, która niejednego przyprawiłaby o zawrót głowy, gdyż otrzymuje co miesiąc 25,3 tysięcy złotych. Warto jednak zaznaczyć, że rzeczona kobieta przeszła na emeryturę dopiero w wieku 80 lat, a jej staż pracy wyniósł aż 61 lat.
- Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje co miesiąc ponad 25,3 tys. złotych. Jej staż pracy wyniósł 61 lat. Na emeryturę zaś przeszła po skończeniu 80 lat - stwierdził Jagielski.
Jak zaznaczył przedstawiciel zachodniopomorskiego oddziału ZUS, w jego regionie rekordzistom daleko do pani z kujawsko-pomorskiego, ale znalazło się kilka przypadków bardzo wysokich świadczeń. Zazwyczaj są to kwoty rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
- Przeszło 15,4 tys. zł otrzymuje od szczecińskiego ZUS-u mężczyzna, który skorzystał ze świadczenia w wieku 73 lat i 11 miesięcy, a przepracował niemal 56 lat. W Koszalinie najwyższą emeryturę pobiera również mężczyzna. To 13,4 tys. złotych. Przeszedł on na emeryturę po skończeniu 67 lat, mając 48 lat stażu pracy - dodał Karol Jagielski.