Warszawa

i

Autor: fshoq.com

Najbogatsze i najbiedniejsze regiony Unii Europejskiej. Jak wypada Polska?

2019-02-27 14:38

Warszawa jest jednym z 20 najbogatszych regionów w Unii Europejskiej, jednak aż trzy polskie regiony znalazły się wśród najbiedniejszych. Z danych Eurostatu wynika także, że trzy czwarte mieszkańców UE żyje w regionach o PKB per capita wyższym niż 75 proc. średniej w całej Unii.

Stolica Polski znalazła się na 19. miejscu wśród najbogatszych regionów Unii Europejskiej z Produktem Krajowym Brutto na mieszkańca wynoszącym 152 procent średniej unijnej. Z kolei lubelskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie to najbiedniejsze polskie regiony na tle innych unijnych obszarów "28". Woj. lubelskie osiągnęło 48 proc. średniej unijnej PKB na jednego mieszkańca. W przypadku dwóch pozostałych województw PKB wynosi 49 proc. średniej.

Najbiedniejsi w UE

Jak wynika z danych Eurostatu, regionalny PKB na jednego mieszkańca w krajach UE wahał się od 31 proc. do 626 proc. średniej unijnej. Najbiedniejszym obszarem w Unii Europejskiej jest północno-zachodnia Bułgaria, gdzie PKB per capita wynosi 31 proc. średniej wszystkich państw członkowskich. Wśród 20 najbiedniejszych regionów, znalazło się także 5 bułgarskich obszarów, po cztery w Grecji i na Węgrzech i dwa w Rumunii. Na liście są także dwa regiony francuskie, chodzi jednak o terytoria zamorskie - Gujanę Francuską i Majottę.

Najbogatsze regiony

Najbogatszym miejscem w całej UE jest stolica Wielkiej Brytanii, a konkretnie położony w zachodniej części miasta Londyn Wewnętrzny. Jego mieszkańcy są ponad sześciokrotnie bogatsi (626 proc.) niż średnia w całej UE. Stolica Wielkiej Brytanii daleko w tyle zostawiła Luksemburg (253 proc. średniej), część południową (okręg stołeczny) Irlandii (220 proc.), Hamburg (202 proc.) oraz Brukselę (196 proc.). 

W Europie Środkowo-Wschodniej wyżej niż Warszawa znalazły się Praga (na 7. miejscu z PKB per capita wynoszącym 187 proc. średniej UE) i Bratysława (8. miejsce, 179 proc. średniej). Co ciekawe, tuż za stolicą Polski znalazł się za to Wiedeń (151 proc. średniej UE).

Dane Eurostatu dotyczą roku 2017. Wyniki ekonomiczne poszczególnych regionów, są jednym z kluczowych warunków przyznawania środków w ramach polityki spójności. Zdecydowana większość pieniędzy z Funduszu Spójności przyznawana jest na te regiony, które nie osiągają poziomu 75 proc. średniej unijnej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze