Najbogatszy człowiek świata chciał pomóc Australii. Kwota budzi śmiech

2020-01-14 16:55 mos
Jeff Bezos, szef firmy Amazon
Autor: SAUL LOEB/AFP/East News

Internauci kpią z miliardera! Właściciel Amazona i jednocześnie najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos ogłosił, że przekaże pieniądze na pomoc w ugaszeniu pożarów w Australii. Postawa godna pochwały, ale deklarowana suma, według innych jest po prostu śmieszna. Dlaczego? Ponieważ darowizna ma wartość 5 minut roboczych.

Od tygodni wstrząsające wiadomości na temat pożarów w Australii są newsami we wszystkich stacjach i w internecie. Takiej tragedii kraj ten nie doświadczył od dekad. Zginęło ponad 20 osób, a ponad pół miliarda zwierząt straciło życie. Szacuje się, że do gołej ziemi spłonął teren wielkości Belgii. Cały świat jednoczy się i pomaga jak pomoże, więc nie dziwi fakt, że do tego grona dołączyli też celebryci i miliarderzy. Jednym z nich jest Jeff Bezos, którego majątek szacuje się na 116 mld dolarów. Spotkał się on jednak z ostrą krytyką.

SPRAWDŹ TEŻ: Trzynastki dla emerytów BĘDĄ mniejsze! Zobacz, ile dostaniesz z emerytury plus 2020

Jeff Bezos ogłosił, że jego firma - Amazon - przeznaczy 690 tysięcy dolarów amerykańskich na ratowanie Australii w związku z trwającymi tam pożarami. O co więc tyle szumu? Przypominamy, że wartość przedsiębiorstwa Bezosa szacuje się na 930 mld dolarów. W tym kontekście, przekazanie 1 mln dolarów australijskich (690 tys. dolarów USA) nie robi wrażenia. Wysokość jego finansowej pomocy, wobec podobnych gestów innych znanych osobistości, została więc wyśmiana.

Internauci prześcigają się w wyliczeniach, próbując udowodnić skąpstwo darczyńcy. Wytykają mu, że posiadając majątek o wielkości ponad 116 mld dolarów i drugą najdroższą firmę na świecie, mógłby zrobić nieco więcej dla Antypodów. Dziennikarz Brian Merchant policzył m.in., że przekazanie przez Bezosa i jego firmę 690 tys. jest ekwiwalentem oddania 29 centów przez kogoś, kto posiada majątek rzędu 50 tys. dolarów. Z kolei Jason Koebler z VICE wylicza na Twitterze, że 1 mld dolarów australijskich stanowi dokładnie 0,00059 proc. kwoty, na jaką szacuje się majątek Bezosa i 0,000073 proc. kapitalizacji firmy.

Amerykańscy dziennikarze podali, że majątek właściciela Amazona rośnie o ok. 149 tys. dolarów na minutę. Oznacza to, że kwotę przeznaczoną przez jego firmę na pomoc Asutarlii Bezos zdobywa w niecałe 5 minut.

ZOBACZ TAKŻE: Medytacja zamiast podwyżek. Pracownicy Starbucksa wściekli

Najnowsze