GPW

i

Autor: Shutterstock

Gospodarka

Najgorszy wynik w historii Polski! Tak źle nie było jeszcze nigdy

2025-01-03 16:12

W 2024 r. sądy ogłosiły 21,2 tys. upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już 115,7 tys. Polaków. Od kilku lat przepisy umożliwiają uzyskanie upadłości konsumenckiej niezależnie od przyczyny niewypłacalności.

Możliwość upadłości konsumenckiej, ilość rośnie

Jak informuje "Puls Biznesu" liczba upadłości osób fizycznych mocno rośnie z każdym rokiem, chociaż "w ubiegłym ten wzrost nie był aż tak spektakularny, jak to bywało wcześniej".

Mimo to, z danych Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz Krajowego Rejestru Zadłużonych wynika, że w 2024 r. zbankrutowało aż 21,2 tys. osób, najwięcej w historii.

Zdaniem gazety, w ciągu ostatnich 10 lat sądy umożliwiły upadłość konsumencką 115,7 tys. obywateli, którzy nie byli w stanie spłacać swoich zobowiązań.

Na początku takiej możliwości, czyli od 2015 r., podobnych orzeczeń było bardzo mało, mimo że chętnych znacznie więcej. "Dlaczego od kilku lat zjawisko narasta"? – pyta autor tekstu.

I wyjaśnia, że od kilku lat przepisy umożliwiają uzyskanie upadłości konsumenckiej niezależnie od przyczyny niewypłacalności.

Nierównomierny rozwój gospodarczy w Polsce

Prawie 182 tys. zł na mieszkańca. Tyle wynosi wartość PKB w regionie warszawskim stołecznym — wynika z najnowszych danych GUS. To prawie trzy razy więcej niż w najbiedniejszym województwie lubelskim - informuje "Puls Biznesu".

Większość dużych firm ma centrale w Warszawie, wypracowywany przez nie PKB trafia na konto stolicy. Za ponad połowę PKB — dokładnie 56,3 proc. — odpowiada jedynie pięć regionów: warszawski stołeczny, śląski, wielkopolski, dolnośląski i małopolski. Region warszawski stołeczny generuje 623,8 mld zł PKB, podczas gdy najmniejsze gospodarczo województwo opolskie zaledwie 66,4 mld.

Najniższy poziom PKB na mieszkańca notują niezmiennie województwa wschodnie — poza lubelskim (62,2 tys. zł) są to: warmińsko-mazurskie (63,6 tys. zł) i podkarpackie (64,8 tys. zł). Wszystkie notują PKB per capita na poziomie poniżej 72 proc. średniej krajowej.

QUIZ PRL. Karnawał w Polsce Ludowej
Pytanie 1 z 15
Jak nazywał się człowiek prowadzący tańce na balach w Polsce Ludowej?
QUIZ PRL. Karnawał w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze