Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Najlepsze kraje dla emerytów

Najlepsza emerytura. Gdzie najlepiej żyje się seniorom?

2022-09-27 11:14

W zestawieniu przygotowanym przez bank inwestycyjny Natixis zostało uwzględnionych 44 krajów z całego świata, które zostały ocenione w takich kategoriach jak: zdrowie, finansowe aspekty emerytury, jakość życia i materialny dobrostan. Z indeksu Global Retirement wynika, że Norwegia to najlepszy kraj dla emerytów. Polska niestety plasuje się daleko za czołówką.

Najlepsze kraje dla emerytów według indeksu Global Retirement

Indeks przyjmuje wartość od 0 do 100. Liderująca Norwegia otrzymała 81 pkt. – pisze Statista. W czołówce tegorocznego zestawienia najlepszych krajów dla emerytów są jeszcze Szwajcaria (80), Islandia (79) czy Irlandia (76). Najbardziej dotkliwego spadku doświadczyła Islandia, która w poprzednim rankingu była liderem. Poza pierwszą dziesiątką znalazły się Stany Zjednoczone.

Raport wskazuje, że Polska zmaga się obecnie z kryzysem demograficznym, a jej populacja starzeje się szybciej niż dzieje się to w podobnych krajach i jednocześnie - ze względu na niski poziom przyrostu naturalnego - się kurczy. Nasz kraj w rankingu zajmuje dopiero 26. miejsce i plasuje się między innymi za naszymi sąsiadami: Czechami i Estonią.

Co więcej, w Polsce, jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, długi osób po 65. roku życia sięgają już blisko 10,4 mld zł. Co szczególnie niepokojące, ta kwota nieustannie rośnie. Starsze osoby wyjaśniają natomiast, że ich portfele najmocniej drenują wydatki na leki. Okazuje się, że ze względu na drożyznę, w ostatnich miesiącach aż 80 proc. seniorów nie wykupiło przypisanych leków.

Emeryci w Polsce

- Takie informacje coraz częściej docierają do nas od naszych członków - powiedziała "Super Expressowi" Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym". - Dokuczają mi m.in. cukrzyca, borelioza i nadciśnienie. Miesięcznie na leki wydaję ponad 500 zł, a są miesiące, gdy za recepty płacę 700 zł. Coraz częściej zastanawiam się: kupić lekarstwa czy jedzenie. Często nie mam wyjścia i nie wykupuję leków, bo inaczej nie wystarczy mi na życie - powiedziała w rozmowie z "SE" pani Teresa z Siedlec.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze