Mateusz Mach

i

Autor: archiwum Najmłodszy polski milioner Mateusz Mach

Najmłodszy polski milioner? 18-letni Mateusz Mach, twórca FiveApp

2017-05-16 12:21

Wchodzi w dorosłe życie i zgromadził już majątek przekraczający milion złotych. Już rok temu o błyskotliwym nastolatku z Polski i twórcy aplikacji FiveApp rozpisywały się światowe media. Teraz o produkt 18-letniego Mateusza Macha biją się wielkie firmy, które oferują mu ogromne pieniądze.

Pochodzi z Lęborka i kończy liceum w Gdyni. Z pozoru zwykły nastolatek, który jest fanem hip-hopu. Miłość do muzyki łączy z inną pasją - nowymi technologiami. Gdy połączył jedno z drugim, powstała aplikacja mobilna FiveApp - w zamyśle miała ułatwić komunikację między hip-hopowcami czy szerzej młodymi ludźmi. Okazało się, że jeszcze lepiej zdaje egzamin w porozumiewaniu się osób głuchoniemych.

W aplikacji zamiast słów używane są gesty, które oznaczają konkretną informację - np. wyjście na piwo czy spacer. Ponadto każdy może tworzyć własne znaki o nowym znaczeniu. - W ten sposób informację typu "za 15 minut będę w domu" wysyła się maksymalnie w dwie sekundy - mówi Mateusz Mach w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim".

- Szczerze mówiąc nie spodziewałem się takiej kwoty. Średnia wartość inwestycji w poważne firmy w Polsce to jest milion złotych. Ten mój wynik jest dość zbliżony. Myślę, że dzięki tej sumie będziemy mogli rozwinąć i zbudować finalny produkt - mówi money.pl.

Z takim dofinansowaniem firma ma się powiększyć o 8 osób, a głównym odbiorcą nowej wersji aplikacji mają być już głównie osoby głuchonieme. Podstawowa wersja będzie darmowa, a za wersję premium trzeba będzie już zapłacić.

 

Źródło: Money.pl

Jak Mach tłumaczył w wywiadach, zaczęło się od tego, że aplikację zainstalowali znajomi z klasy w szkole. W powstanie programu zaangażowane były też dwie inne osoby, które pomagały przy programowaniu. Po artykule w zagranicznym Business Insiderze, pobrało ją już kilka tysięcy użytkowników. Wówczas też FiveApp dostrzegły osoby głuchonieme i okazało się, że dla nich może być to niezwykle przydatne narzędzie w codziennej komunikacji.

Teraz w innowacyjnego 18-latka postanowił zainwestować fundusz European Venture Investment Group (EVIG), który na rozwój FiveApp wyłożył aż 400 tys. zł. Jednocześnie projekt młodego Polaka EVIG wycenił na ponad milion złotych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze