Największe w historii odszkodowanie dla frankowicza! Będą kolejne?

2017-05-18 16:52
Frank szwajcarski
Autor: Shutterstock

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Bank Millenium ma zwrócić swojemu klientowi 42 tys. zł i blisko 21 tys. franków wraz z odsetkami. Jeszcze nigdy kwota przyznana przez polski sąd kredytobiorcy zadłużonemu we franku nie była tak wysoka. Wyrok nakazujący bankowi częściowy zwrot pobranej kwoty we franku również jest precedensowy.

Jeżeli wyrok uprawomocni się, Bank Millenium powinien zapłacić rekordowo wysokie odszkodowanie frankowiczowi, który wygrał spór dotyczący kredytu w szwajcarskiej walucie w sądzie pierwszej instancji. Spór dotyczy zobowiązania klienta, który przestał spłacać raty kredytu frankowego zaciągniętego w Banku Millenium. Kredytobiorca uznał, że zawarta przez niego umowa jest nieważna, ponieważ jej zapisy pozostają w sprzeczności z „prawem bankowym, kodeksem cywilnym oraz zasadami współżycia społecznego, a także z powodu braku określenia w umowie głównych świadczeń stron wobec zamieszczenia w umowie postanowień nieuczciwych odwołujących się do kursu kupna/sprzedaży banku" - wyjaśnia pb.pl.

Zobacz też: Znany frankowicz pozwie Polskę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

Konflikt między frankowiczem a Bankiem Millenium doczekał się sprawy sądowej na początku 2015 roku. Był to jeden z pierwszych tego rodzaju procesów. Po dwóch latach Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że racja znajduje się po stronie klienta, jednak wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Przeczytaj także: Kolejna wygrana frankowicza z bankiem w sądzie. Pieniądze do zwrotu

Bank Millenium zapowiedział, że złoży apelację. Utrzymuje, że „zarówno umowy kredytowe, jak i klauzula indeksacyjna zachowują ważność". Jak wskazuje rzeczniczka prasowa banku, Iwona Jarzębska, większość wyroków polskich sądów świadczy o ważności umów kredytów walutowych indeksowanych lub denominowanych we franku. Również orzeczenia wydawane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej były na korzyść banków, a w sporze między Bankiem Millenium a frankowiczami nie uprawomocnił się jeszcze żaden wyrok, w którym ważność umów kredytów walutowych indeksowanych we franku, a zaciągniętych w Banku Millenium, zostałaby zakwestionowana.

Oprac. na podst. pb.pl, money.pl, Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze