Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

i

Autor: Pixabay Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Narodowy Spis Powszechny. Krok po kroku. Na co trzeba uważać

2021-04-16 14:41

Od 1 kwietnia tego roku ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021. Od początku ogłoszenia planów jego przeprowadzania wzbudzał wiele kontrowersji i niejasności. W międzyczasie dowiedzieliśmy się co takiego powinno być zawarte w spisie i na jakie pytania trzeba odpowiedzieć. Co takiego będziemy musieli ujawnić o naszym życiu prywatnym? Czy padają pytania o rzeczy intymne? Jak w ogóle przeprowadzić samospisanie? M.in. Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Narodowy Spis Powszechny, co to takiego?

Główny Urząd Statystyczny urządza Spis Powszechny po to, aby określić ile osób mieszka w Polsce, kim są, czym się zajmują, a także jak żyją. Zazwyczaj urządza się go raz na 10 lat i każdy obywatel kraju ma obowiązek wziąć w nim udział. Te informacje są następne przetwarzane i wykorzystywane przez wiele instytucji.

M.in. Ministerstwo Finansów ustala na ich podstawie dotacje dla gmin, Ministerstwo Edukacji Narodowej kształtuje politykę oświatową, Ministerstwo Zdrowia rozplanowuje  środki pieniężne dla poszczególnych regionów, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje politykę żywnościową, a przedsiębiorcy mogą sporządzać odpowiednie plany na rozwój swoich działalności.

Spisy Powszechne są organizowane na terenach polskich już od wielu dziesięcioleci, jednak ostatni miał miejsce w 2011 roku. Dlatego zdecydowano się na następny właśnie teraz. 

Super Raport 16.04 (Goście: Tomasz Siemoniak - PO, prof. Ryszard Piotrowski - konstytucjonalista, UW) Sedno Sprawy: prof. Konrad Rejdak

Spis Powszechny 2021: Co trzeba zrobić, żeby się spisać? 

Najwygodniejszym i zarazem najbezpieczniejszym sposobem, żeby odpowiedzieć na pytania ze Spisu Powszechnego, jest dokonanie samospisania online. Dokonać można tego odwiedzając stronę nsp2021.spis.gov.pl, gdzie udostępniony zostanie nam specjalny formularz, który należy wypełnić. Na stronie zalogować można się za pomocą profilu zaufanego, numeru PESEL ( w tym przypadku będzie jednak trzeba dodatkowo odpowiedzieć na pytania dotyczące rodziców), bądź przez bankowość elektroniczną.

Jeżeli nie posiadasz dostępu do Internetu, wystarczy udać się urzędu gminy lub wojewódzkiego urzędu statystycznego, gdzie powinny zostać przygotowane specjalne stanowiska komputerowe. 

Inną opcją przeprowadzenia spisu jest kontakt telefoniczny. Wystarczy zadzwonić na specjalną infolinię - pod numer 22 279 99 99, gdzie dyżurujący rachmistrzowie zadadzą nam wszystkie pytania. Ze względu na ciężką sytuację epidemiologiczną jak na razie nie przewiduje się bezpośrednich wizyt rachmistrzów w domach Polaków. 

Czy będziemy musieli podać intymne szczegóły naszego życia?

Pierwszą rzeczą, którą będziemy musieli zrobić po zalogowaniu się na stronie internetowej, będzie podanie naszych danych osobowych. Następnie będziemy musieli ujawnić nasze miejsce zamieszkania, a także czy jesteśmy właścicielem, czy je wynajmujemy. Podamy także nasz poziom wykształcenia, a także relacje rodzinne. Będziemy musieli odpowiedzieć również na pytania o nasze gospodarstwo domowe oraz aktywność ekonomiczną

Trzeba oczywiście pamiętać, że musimy odpowiadać zgodnie z prawdą. Za kłamstwo podczas spisu grozi naprawdę surowa kara, grzywny, ograniczenia, bądź pozbawienia wolności na okres nawet do 2 lat. Pozostawiono nam jednak możliwość odmowy udzielenia odpowiedzi w przypadku niektórych kwestii, takich jak wiara, czy choroby. 

Dodatkowa zachętą dla Polaków, żeby dokonali spisu przez Internet, ma być loteria z nagrodami o wartości ponad 2 milionów złotych, o której dokładniej pisaliśmy tutaj

Najnowsze