Dodatkowe dwa dni wolnego dla honorowych dawców krwi

i

Autor: pixabay.com

Dni wolne od pracy

Nawet 38 dni płatnego urlopu rocznie! Tyle łącznie wolnego mogą dostać krwiodawcy

2023-03-15 4:34

W Polsce jest ponad 600 tys. krwiodawców. Zgodnie z najnowszymi przepisami mogą oni mieć nawet dodatkowych 12 dni płatnego wolnego w roku. Dni wolne mają na stałe przysługiwać w dniu oddawania krwi i w dniu kolejnym. Chodzi o to, by krwiodawca mógł się zregenerować. Jednak pojawia się pytanie, kto za dni nieobecności pracownika będzie musiał zapłacić? Wszystko wskazuje na to, że będzie to obowiązek pracodawcy.

Dni wolne dla krwiodawcy

Krwiodawcy zyskali dodatkowy dzień wolny w pandemicznych przepisach. Jednak ten stan powoli dobiega końca i ustawodawcy tworzą kolejne regulacje, które już na stałe mają wprowadzić dwa dni wolnego dla krwiodawcy (w dniu oddania krwi i w dniu kolejnym). Póki co trwa legislacyjne zamieszanie. Zmiany są w nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi, która jest zawarta w niedawno uchwalonej ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej. Senat wprowadził jednak poprawkę, która przewiduje usunięcie tej regulacji... W międzyczasie rząd przedstawił projekt nowej ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, która to uchyli właśnie nowelizowaną ustawę o publicznej służbie krwi.

Zgodnie z rządowym projektem zwolnienie od pracy, zajęć służbowych lub od obowiązkowych zajęć edukacyjnych ma przysługiwać krwiodawcy w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym. Wolny będzie także czas na przeprowadzenie okresowego badania lekarskiego dawców.

Czytaj także: Dodatkowe dni wolne dla honorowych dawców krwi. Zapłacą za to pracodawcy

Nawet 12 płatnych dni wolnych w roku dla krwiodawcy

W praktyce może to dać nawet 12 dodatkowych płatnych dni wolnych w roku. Jak to możliwe? Częstotliwość oddawania krwi zależy od metody pobrania: krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Zatem na mocy nowych przepisów krwiodawca będzie mógł dostać nawet 12 dodatkowych dni wolnych w roku, a krwiodawczyni 8 dni wolnych w roku. Jeśli dodamy je do przysługujących im 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego w roku to w sumie daje nam 38 i 34 dni wolnych. 

Sonda
Czy sądzisz, że płatny urlop dla właścicieli zwierząt to dobry pomysł?
Pieniądze to nie wszystko Bartosz Marczuk
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze