Dni wolne dla krwiodawcy
Krwiodawcy zyskali dodatkowy dzień wolny w pandemicznych przepisach. Jednak ten stan powoli dobiega końca i ustawodawcy tworzą kolejne regulacje, które już na stałe mają wprowadzić dwa dni wolnego dla krwiodawcy (w dniu oddania krwi i w dniu kolejnym). Póki co trwa legislacyjne zamieszanie. Zmiany są w nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi, która jest zawarta w niedawno uchwalonej ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej. Senat wprowadził jednak poprawkę, która przewiduje usunięcie tej regulacji... W międzyczasie rząd przedstawił projekt nowej ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, która to uchyli właśnie nowelizowaną ustawę o publicznej służbie krwi.
Zgodnie z rządowym projektem zwolnienie od pracy, zajęć służbowych lub od obowiązkowych zajęć edukacyjnych ma przysługiwać krwiodawcy w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym. Wolny będzie także czas na przeprowadzenie okresowego badania lekarskiego dawców.
Czytaj także: Dodatkowe dni wolne dla honorowych dawców krwi. Zapłacą za to pracodawcy
Nawet 12 płatnych dni wolnych w roku dla krwiodawcy
W praktyce może to dać nawet 12 dodatkowych płatnych dni wolnych w roku. Jak to możliwe? Częstotliwość oddawania krwi zależy od metody pobrania: krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Zatem na mocy nowych przepisów krwiodawca będzie mógł dostać nawet 12 dodatkowych dni wolnych w roku, a krwiodawczyni 8 dni wolnych w roku. Jeśli dodamy je do przysługujących im 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego w roku to w sumie daje nam 38 i 34 dni wolnych.