Testy combo finansowane przez NFZ

i

Autor: Getty Images Zdjęcie ilustracyjne

Trzy testy w jednym

NFZ zapłaci za test combo i jego wykonanie. Jak zapisać się na testy?

2023-01-09 14:33

Prezes NFZ Filip Nowak podpisał w poniedziałek 9.stycznia zarządzenie o zasadach rozliczania testów combo z Funduszem, który zapłaci za test i jego wykonanie. Test combo to trzy testy w jednym, wskazujące na zakażenie grypą (typu A lub B), koronawirusem lub wirusem RSV.

Test combo finansowane przez NFZ

Minister zdrowia Adam Niedzielski kilka dni temu podpisał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo, czyli trzy w jednym, stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundusz zapłaci za każdy test i jego wykonanie. Jest to świadczenie płatne dodatkowo, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego. Za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł (33,98 zł). Koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Test combo - jak się zapisać?

Na test "3 w 1" kieruje lekarz POZ na podstawie badania i oceny stanu zdrowia pacjenta. NFZ  wysłał do wszystkich poradni POZ  komunikat ze szczegółową informacją z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o producentach, importerach i dystrybutorach testów, u których można je zamawiać.

"Wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV, znacznie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia. Jest to szczególnie istotne przy nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii" - akcentuje NFZ.

Sonda
Czy chorowałeś na Covid-19?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze