SZPITAL TYMCZASOWY W RZESZOWIE: Sprzęt jest już w 80% dostarczony, respiratory  będą atestowane w najbliższych dniach

i

Autor: Weronika Kasza

Zakup respiratorów od firmy E&K: Pozytywna rekomendacja CBA

2021-01-27 15:03

Przy umowie na zakup respiratorów przez resort zdrowia od firmy E&K była pozytywna rekomendacja CBA - poinformował PAP przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Waldemar Andzel (PiS). Wykluczono powiązania korupcyjne między kierownictwem MZ a firmą.

Przed tygodniem komisja miała trzy posiedzenia - dwa zwołane na wniosek opozycji. Andzel odpowiedział na pytania PAP o szczegóły posiedzenia poświęconego ewentualnym powiązaniom między transakcjami Ministerstwa Zdrowia oraz spółek Skarbu Państwa, a działaniami służb specjalnych oraz o działania służb zabezpieczające takie transakcje.

Przewodniczący powiedział w środę PAP, że komisja w trybie niejawnym zapoznała się z informacjami na temat wsparcia służb specjalnych dla procesu zakupów realizowanych w celu zwalczania epidemii SARS CoV-2. Przyznał, że omawiano m.in. sprawę umowy na zakup respiratorów zawartej w kwietniu 2020r. przez Ministerstwo Zdrowia ze spółką E&K.

- Z przedstawionej informacji wynika, że ówczesne kierownictwo resortu zdrowia, zawierając umowę, posiadało pozytywną rekomendację Centralnego Biura Antykorupcyjnego przy umowie na zakup respiratorów - stwierdził w rozmowie z PAP Andzel.

Dług branży fitness przekroczył 14 mln zł. Tak koronawirus i lockdown zabijają branżę fitness

Kolejna dostawa respiratorów do podkarpackich szpitali

- W czasie posiedzeń Komisja wysłuchała informacji o przeprowadzonej przez służby specjalne analizie powiązań i monitoringu działań stron transakcji między resortem zdrowia i spółką E&K - poinformował.

Pytany, czy podczas posiedzenia analizowano też rolę b. ministra zdrowia i członków kierownictwa resortu w całej transakcji, powiedział, że "przedstawione Komisji informacje wykluczają jakiekolwiek powiązania korupcyjne między kierownictwem Ministerstwa Zdrowia a wskazaną firmą".

- Formułowane w debacie publicznej oskarżenia i tezy o możliwych powiązaniach między stronami zawartej umowy nie mają potwierdzenia w faktach - zapewnił przewodniczący komisji.

Firma E&K należąca według mediów do handlarza bronią w 2020 r. podpisała z MZ umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości kontraktu - dostarczyła 200 sztuk respiratorów.

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze