Nie ma pracy dla osób po 50-tce, choć to bardzo cenni pracownicy

2020-01-22 15:17 oprac. AG
senior
Autor: Canva.com

Choć teoretycznie mamy rynek pracownika, to zasada ta nie dotyczy pracowników po 50. roku życia. Osobom w tym wieku trudno zmienić pracę. Ale i one same tak chętnie nie rezygnują z zatrudnienia, a już na pewno nie z dnia na dzień, co jest dość powszechne w młodszej grupie.

Pracodawcy mają problem ze skompletowaniu zespołów. W związku z tym, że mamy rynek pracownika, to coraz więcej osób jak tylko znajdzie lepsze warunki zatrudnienia, to natychmiast zmienia pracę. Nieco inaczej sytuacja wygląda w grupie pracowników, którzy mają więcej niż 50 lat.

ZOBACZ TAKŻE: Emerytura i renta 2020 bez podatku? Od Sejmu zależy ile dostaniesz pieniędzy [TABELA]

Z badania Grupy Progres wynika, że w Polsce pracuje jedynie 34 proc. osób z grupy wiekowej 50-64. W minionym roku. liczba pracowników z tej grupy spadła o 15 proc. w porównaniu do 2018 roku. Osoby te mają sprecyzowane oczekiwania względem swojego pracodawcy. Aż 86 proc. z nich oczekuje od pracodawcy wsparcia przy pokierowaniu rozwojem zawodowym i ścieżką kariery zanim przejdą na emeryturę. 57 proc. chce zagwarantowania im benefitów. Takich oczekiwań nie ma 21 proc. Natomiast dla 22 proc. benefity są obojętne. Okazuje się, że dla osób z tej grupy wiekowej bardzo ważne są rozmaite szkolenia. Aż 73 proc. badanych wysoko wypunktowało taką ofertę. Dla wielu, bo 43. proc. ważne jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych. 14 proc. respondentów oczekuje zapewnienia udziału w konferencjach i wydarzeniach branżowych, tyle samo badanych chce by pracodawca finansował lub przynajmniej współfinansował ich kursy językowe oraz studia podyplomowe.

Pracownicy powyżej 50. roku życia uważają, że o tym, że dana osoba dostanie nową pracę decydują jej kwalifikacje (86 proc.). Na drugim miejscu stawiają doświadczenie (43 proc.), a dalej wykształcenie (36 proc. ), kompetencje twarde i miękkie (21 proc.). Co ciekawe przedstawiciele tej grupy wiekowej na ostatnim miejscu wskazują znajomości (14 proc.). I jeszcze jedna ważna kwestia dotycząca tej grupy. Jak pracownik powyżej 50. roku życia znajduje pracę, to z chęcią spędzi w niej wiele lat. A już na pewno nie porzuci pracy z dnia na dzień, nawet jeśli dostanie nową propozycję zatrudnienia.

Źródło: dlahandlu.pl

Najnowsze