Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Bartosz Krupa/East News Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Nie zarejestrujesz się, zapłacisz 5 tys. kary. Nowe prawo już obowiązuje

2021-01-10 7:39

Nowy rok. Nowe... grzywny. Surowe konsekwencje czekają przedsiębiorców, którzy nie zarejestrują umowy o dzieło w ZUS. Za nie wywiązanie się z nowego obowiązku czeka wysoka kara.

Niezarejestrowanie umowy o dzieło w ZUS może srogo kosztować. Za nie wywiązanie się z nowego obowiązku grozi grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych. Rejestr śmieciówek działa od początku 2021 roku. Stworzono go przy okazji wprowadzania przepisów tarczy antykryzysowej. Rejestr zawiera umowy o dzieło zawarte z osobami, z którymi przedsiębiorca nie podpisał umowy o pracę. W efekcie ZUS ma informacje o wszystkich osobach pracujących w oparciu o śmieciówki, wraz z informacjami kontaktowymi do nich. Według informacji Money.pl do siódmego stycznia w rejestrze znalazło się... zaledwie 560 umów. Warto pamiętać, że ZUS nie jest organem, który nakłada kary. O ukaranie grzywną może wystąpić do sądu i to on zdecyduje o nałożeniu kary. To zresztą nie koniec listy konsekwencji. Poza grzywną grozi m.in. wymierzenie dodatkowej opłaty za opłacanie zaniżonych składek, postępowanie egzekucyjne za zaległości oraz odsetki za zwłokę a nawet zabezpieczenie majątku. Do rejestru należy zgłosić umowy zawierane od 1 stycznia 2021 r. Masz na to 7 dni od dnia zawarcia umowy.

Komornik może zabrać emerytom nawet 60 proc. emerytury. Jak nie stracić pieniędzy?

Tarcza Antykryzysowa. Rząd przeznaczył 100 miliardów złotych na pomoc przedsiębiorcom w ramach Tarczy Antykryzysowej

Kogo dotyczy obowiązek informowania ZUS o zawarciu umowy o dzieło? Płatników składek i osoby fizyczne,  które zleciły wykonanie dzieła (zawierasz z wykonawcą dzieła umowę) od 1 stycznia 2021 r.

- Jeśli jesteś podmiotem lub jednostką organizacyjną (np. stowarzyszeniem, fundacją, spółką prawa handlowego, itp.) i nie jesteś płatnikiem składek (nie musisz rejestrować się w ZUS jako płatnik składek, bo nie zgłaszasz do ubezpieczeń społecznych co najmniej jednego ubezpieczonego), nie musisz informować ZUS o zawartych umowach o dzieło. Jeśli jesteś osobą fizyczną i zawarłeś umowę o dzieło, musisz ją zgłosić w ZUS bez względu na to, czy jesteś zarejestrowany w ZUS jako płatnik składek czy też nie - informuje ZUS.

Sonda
Czy sam odkładasz na emeryturę?

Obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło, które:

  • zawrzesz z własnym pracownikiem,
  • będą wykonywane na rzecz własnego pracodawcy, ale są zawarte z innym podmiotem,
  • zawrzesz z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Informacje o śmieciówkach można przekazać ZUS na nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło). Formularz RUD możesz złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS od 1 stycznia 2021 r.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze