Telefon komórkowy

i

Autor: CC Pixabay.com Straciła oszczędności swojego życia! Wszystko przez jeden telefon / Zdjęcie poglądowe

Niebezpieczne SMS-y rzekomo od InPostu. Uważaj, możesz utracić kontrolę nad swoim telefonem

2020-06-24 13:10

Internetowi oszuści uaktywnili się w dobie pandemii. W tym czasie więcej spraw załatwiamy drogą elektroniczną, co dla cyberprzestępców stanowi łakomy kąsek. Codzienne firmy informują o nowych pomysłach oszustów podszywających się pod znane marki i instytucje. Tym razem wysyłają oni fałszywe SMS-y jako InPost i nakłaniają do instalacji niebezpiecznych aplikacji.

Jednym z najpopularniejszych sposób oszustów jest tak zwany phishing. To metoda przypomina jak spam. Ofiara otrzymuje wiadomość, najczęściej od rzekomo wiarygodnej instytucji. Otrzymana treść ma zastraszyć użytkownika, tak by przestał racjonalnie myśleć i kliknął w podany link. Takie wiadomości najczęściej zawierają nakaz zapłaty czy wymóg podania danych osobowych po to, aby nie utracić dostępu, na przykład do maila. Po kliknięciu w link ofiara jest przekierowana na fałszywą stronę, gdzie zostanie poproszona o podanie swoich danych osobowych, takich jak adres, numer telefonu czy nawet PESEL.

 Czytaj także: Jak wielkie sieci handlowe radzą sobie z pandemią? Czy są gotowe rozwiązania na kryzys?

Jak podaje serwis "Niebezpiecznik" oszuści podszywając się pod InPosty wysyłają swoim ofiarom SMS-y o treści "InPost: Twoja przesylka zostala umieszczona w Paczkomacie. Kod odbioru otrzymasz po zaktualizowaniu aplikacji: https://in-post(.me)/app". Co ważne, wiadomość przychodzi z numeru +299 54 co od razu powinno wzbudzić naszą podejrzliwość. Po kliknięciu w podamy link przekierowani zostajemy na fałszywą stronę InPostu. Wygląda ona bardzo podobnie do prawdziwej witryny firmy. Jeżeli dalej wciśniemy zakładkę "pobierz aplikacje"  to hiperłącze przenosi natomiast do fałszywej witryny Sklepu Play Google'a, znowu łudząco podobnej do tej prawdziwej. Jak pisze serwis dobrepgoramy.pl jeżeli ściągniemy podstawioną przez ceberprzestępców aplikacje to najprawdopodobniej  pobierzemy oprogramowanie z rodziny Cerberus. Ostatnio to jeden z najczęściej wykorzystywanych malware w atakach na urządzenia z systemem Android. Jest to  trojan bankowy, który pozwoli oszustom przejąć kontrolę nad naszym urządzeniem, a w konsekwencji przejmą oni nasze dane do logowania się na kontach bankowych.

Sprawdź również: Ikea rozdaje bony na 2,5 tys. złotych. Uważaj, to oszustwo

Przemyśl: Zamknięta droga pod mostem siwca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze