Tusk, Hołownia, Kosiniak

i

Autor: Michał Niwicz/Super Express; Shutterstock; Czarek Sokolowski/PAP

Decyzja Senatu

Niedziele handlowe w grudniu przegłosowane! Kiedy na zakupy?

2023-12-03 8:00

Co z niedzielami handlowymi w grudniu 2023? Coraz bliżej do ostatecznej decyzji w tej sprawie. Senat przyjął bez poprawek nowelę dotyczącą handlu w niedziele. Oznacza to, że w tym roku w grudniu mają być dwie niedziele handlowe przypadające na 10 i 17 grudnia. W wigilię Bożego Narodzenia sklepy wielkopowierzchniowe mają być zamknięte.

Niedziele handldowe w grudniu

Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy, dzięki któremu niedziele 10 i 17 grudnia będą niedzielami handlowymi. Niedziela 24 grudnia będzie niehandlowa. Teraz Senat bez poprawek nowelę dotyczącą handlu w niedziele. Zatem gotowy dokument czeka już na podpis prezydenta. Co się zmienia? „Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz, o którym mowa, w art. 5, nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia” – wynika z noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Nowela proponuje „jednoznaczne przesądzenie, że Wigilia, która przypada w niedzielę 24 grudnia, będzie dniem objętym zakazem handlu”. Zatem zmiany wchodzą do kalendarza niedziel handlowych na dobre. Teraz nie będzie już żadnych wątpliwości w sytuacji, kiedy to Wigilia Bożego Narodzenia przypadnie w niedzielę tak jak to ma miejsce w 2023 roku.

Z pewnością to dobra wiadomość dla konsumentów, bo będą mieli więcej czasu na weekendowe świąteczne zakupy, ale dla sieci handlowych taka wiadomość może być wielkim utrudnieniem, bo wiąże się z nagłą zmianą grafików.

QUIZ PRL. „Choinko, choinko zielona”, czyli szkolne zabawy choinkowe w PRL. Łza się kręci w oku

Pytanie 1 z 10
Salę gimnastyczną lub klasę lekcyjną po szkolnej zabawie:
Zabawy świąteczne w PRL
Pieniądze to nie wszystko Jacek Sasin
Listen on Spreaker.
Najnowsze