Koniec 13. i 14. emerytury

i

Autor: Shutterstock Koniec 13. i 14. emerytury

Zmiany dla seniorów

Nowy dokument dla emerytów. Jakie mają ulgi? Niemal 50 tys. emerytów i rencistów pobrało już mLegitymację

2023-01-20 3:23

Około 50 tys. emerytów i rencistów pobrało już elektroniczną wersję legitymacji dostępnej w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki niej można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety.

Legitymacja emeryta-rencisty w wersji elektronicznej

ZUS w przesłanym PAP komunikacie przypomniał, że od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać legitymacja emeryta-rencisty.

"Elektroniczną wersję mLegitymacji pobierają nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu. Korzystają z niej również ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację. To pokazuje, że wprowadzenie tego typu nowoczesnych rozwiązań wśród emerytów i rencistów to dobry krok" – przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prawie 50 tys. seniorów z mLegitymacją

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz, cytowany w komunikacie ZUS, poinformował, że od poniedziałku ponad 50 tys. polskich emerytów i rencistów pobrało cyfrową wersję swojej legitymacji.

"Ogromne zainteresowanie tą usługą pokazuje, że polscy seniorzy gotowi są na cyfryzację i chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań. To dla nas najlepsza motywacja do wprowadzania kolejnych usług w ramach aplikacji mObywatel i rozwijania szeroko rozumianej e-administracji" – zaznaczył.

Elektroniczna wersja legitymacji nie wyklucza tradycyjnej

Szefowa ZUS wyjaśniła, że mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. "Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. ze zniżek do biletów" – dodała prof. Uścińska.

Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). ZUS zaznaczył, że legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności

Sonda
Czy posiadasz elektroniczną wersję mLegitymacji?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze