Skandal w Niemczech i Holandii. Za sprawą stanowczego stanowiska rządów obu krajów, Komisja Europejska oficjalnie odmówiła niemieckiej agencji prasowej DPA udostępnienia danych, jakie napłynęły do europejskiego systemu ostrzegania RASFF (System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach). Chodzi o jajka skażone środkiem owadobójczym fipronil.
Strony rządowe tłumączą swoją decyzję "dobrem śledztwa" i "ochroną systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i środkach żywienia zwierząt RASFF". Przez zakaz publikacji do dziś nie można oszacować skali zagrożenia fipronilem w Niemczech i Holandii.
Zobacz również: Zaczyna brakować jaj w sklepach. Ceny idą w górę. Co się dzieje?
Skażenie jaj i produktów jajecznych fipronilem wykryto w lipcu 2017 r. Informacje do KE o zanieczyszczeniu jajek przekazała Belgia w ramach unijnego systemu ostrzegania. Zrobiła to jednak z dużym opóźnieniem, oskarżając jednocześnie Holandię o to, że ta nie powiadomiła o wykryciu u siebie skażenia, które nastąpiło jeszcze jesienią zeszłego roku.
W czasie rozprzestrzeniania się skażenia często okazywało się, że obowiązujące systemy informowania państw członkowskich nie działały należycie albo zadziałały jedynie częściowo i z dużym opóźnieniem.
Jaja skażone fipronilem wykryto w 40 krajach, w tym w 24 państwach Unii Europejskiej. Jedynymi krajami UE, które nie zostały do tej pory dotknięte tym problemem, są Litwa, Portugalia, Cypr i Chorwacja. Wśród państw spoza UE, w których wykryto skażone jaja, są m.in. Stany Zjednoczone, Rosja, Republika Południowej Afryki i Turcja.
Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w UE w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną". W przypadku spożycia znacznych ilości może być on szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.
Sprawdź także: Co to jest fipronil? Czy jego spożycie zagraża zdrowiu lub życiu?
Zobacz koniecznie: Za te kosmetyki Niemcy w Rossmannie płacą mniej niż Polacy [PORÓWNANIE CEN]
Czytaj również: Niemcy mają najgłupszy bank na świecie. Aż strach mieć tam konto!
Źródło: "Deutsche Welle"