Mimo że fipronilu nie wolno podawać zwierzętom, które są hodowane w celach spożywczych, w lipcu do sprzedaży w Polsce trafił drób, w którym stwierdzono obecność fipronilu. Skazony drób można było kupić na Podlasiu czy Pomorzu. Wcześniej fipronil wykryto także w dostawach jaj z Niemiec.
Fipronil to substancja toksyczna. W Polsce fipronil jest wykorzystywany do produkcji środków przeciwko insektom. Za granicą może również występować jako składnik preparatów do usuwania kleszczy, roztoczy i pcheł. Z obserwacji zwierząt wynika, że fipronil może mieć wpływ na układ nerwowy, a także – może oddziaływać na pracę wątroby, nerek i tarczycy. Po spożyciu fipronilu przez zwierzęta występowały efekty uboczne w postaci nudności, bólów brzucha i wymiotów. W skrajnych przypadkach fipronil może wywołać atak padaczki. Poprosiliśmy o komentarz na temat jego działania Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku. W odpowiedzi przesłała nam fragment pisma skierowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) do Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS).
- Fipronil jako związek chemiczny jest substancją czynną środków ochrony roślin o szerokim spektrum działania owado- i roztoczobójczego. Należy do substancji o wysokiej toksyczności (ADI – 0,0002 mg kg-1 m.c., ARfD – 0,009 mg kg-1 m.c.). W przypadku narażenia krótkoterminowego wykazuje on działanie neurotoksyczne, hepatotoksyczne oraz uszkadzające tarczycę. W wyniku oddziaływania przewlekłego organami docelowymi są również wątroba i tarczyca, a także nerki. Fipronil ma powinowactwo do lipidów i ulega biokoncentracji w tkance tłuszczowej zwierząt. W przypadku drobiu przedostaje się on z tłuszczu do żółtek jaj, nawet po długim czasie od ustąpienia narażenia - napisał Instytut.
Na stronie Głównego Lekarza Weterynarii można znaleźć wykaz pięciu dostępnych w Polsce preparatów, które zawierają fipronil. Wszystkie służą do likwidacji insektów. Są to:
1. Substral na mrówki - granule rozpuszczalne w wodzie.
2. Goliath Gel - żel przeznaczony do zwalczania karaczanów, prusaków, karaluchów.
3. Substral na mrówki w domu - żel.
4. Fourmidor - żel.
5. Substral na mrówki Plus - granulat rozpuszczalny w wodzie.
Chociaż fipronil nie zagraża bezpośrednio dla ciąży, to jego spożycie może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Na szczęście ilości substancji, które stwierdzono w produktach spożywczych na polskim rynku, były znikome. Ich zawartość w kurczakach, które trafiły do sprzedaży, nie przekraczała tysięcznych ułamków mg na kilogram drobiu. Zdaniem ekspertów z Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej nie mamy powodów do obaw o zdrowie czy życie osób, które kupiły skażony drób.
Zobacz też: Co zrobić, jeżeli kupiłeś skażone fipronilem mięso?
Przeczytaj także: Ceny jajek idą w górę. Dlaczego jaja drożeją?
Polecamy: GIS: W Polsce wykryto potencjalnie skażone jajka! Może to być nawet 40 tys. sztuk
Oprac. na podst. gis.gov.pl, poradnikzdrowie.pl, krd-ig.com.pl, wetgiw.gov.pl, wsse.gda.pl, dziennikbaltycki.pl