Uśmiechnięty Olaf Scholz i kopalnia z dymiącym kominem

i

Autor: Shutterstock, AP

Jest gorzej niż podawali

Niemcy trują na potęgę? Wstydliwa prawda o niemieckich kopalniach wyszła na jaw

2024-04-17 10:03

Energetyczny think tank Ember wylicza w swoim najnowszym badaniu, które opisuje agencja Bloomberg, że niemieckie kopalnie emitują 184 razy więcej metanu niż kraj ten oficjalnie zgłasza. Najwyższe stężenia emisji odnotowano w należących do RWE kopalni Hambach w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Welzow-Süd na Pojezierzu Łużyckim w Brandenburgii.

Niemcy emitują nawet 300 tys. metanu więcej niż raportują

"W 2022 roku Niemcy zgłosiły emisje metanu w wysokości około 1 390 ton z wydobycia węgla brunatnego. Badania wykazały jednak, że rzeczywista wartość może wynosić 256 000 ton w tym roku" – podaje Clean Energy Wire.  Według Ember, gdyby przyjąć najgorszy – z perspektywy niedoszacowania emisji – scenariusz, to Niemcy rocznie emitują nawet 300 tys. ton metanu więcej, niż raportują.

Cytowana przez Bloomberg Sabina Assan, autorka raportu Ember twierdzi, że niemieckie firmy energetyczne powinny zaktualizować metody pomiarowe. 

- Szeroko zakrojona kampania pomiarowa byłaby początkiem zrozumienia prawdziwej skali emisji metanu. Opracowanie rygorystycznego standardu pomiaru metanu w kopalniach węgla kamiennego sprawiłoby, że kraj ten znalazłby się na dobrej drodze- powiedziała Assan z Ember. 

Jak wskazuje Bloomberg, niektóre kraje produkujące węgiel, aktualizują sposób obliczania emisji metanu z górnictwa. Na przykład w 2022 r. Australia zrewidowała swój współczynnik obliczania emisji metanu z kopalni odkrywkowych, co spowodowało, że całkowite krajowe emisje roczne były średnio o 0,3 proc. wyższe niż oficjalnie raportowano w ciągu ostatnich trzech dekad.

Energetyczny koncern RWE, który zarządza największym w Europie obszarem wydobycia węgla brunatnego - niemieckim Zagłębiem Nadreńskim, w cytowanym przez Bloomberg oświadczeniu twierdzi, że "dane w badaniu think tanku nie są precyzyjne. Ponieważ Ember nie był w stanie znaleźć żadnych danych na temat zawartości metanu w węglu brunatnym z niemieckich kopalń, wykorzystał pomiary polskiego węgla brunatnego, który Niemcy uważają za porównywalny z własnym".

Z kolei niemieckie ministerstwo gospodarki ma przeanalizować metodologię i wyniki badania Ember i wówczas odnieść się do sprawy.

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
QUIZ. Kryzysowe słodycze z dzieciństwa. Pamiętasz słodkości PRL-u?
Pytanie 1 z 10
Czekoladopodobne batony miały kolor:
Quiz. Słodycze w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze