Niemcy

i

Autor: Pixabay

Emigracja

Niemcy zachęcają Polaków do emigracji. Opłacają czynsz, bilety komunikacyjne i rower

2023-05-16 16:19

Niemieckie władze zachęcają Polaków, by stali się nowymi mieszkańcami landów graniczących z Polską. Aktualnie mieszka tam niewiele osób posiadających polskie obywatelstwo. Niemieckie władze oferują nawet pewne udogodnienia. Co można zyskać?

Liczba mieszkańców Niemiec przekroczyła 84 miliony. Ilu Polaków mieszka za Odrą?

Liczba mieszkańców Niemiec przekroczyła w tym roku 84 miliony. jak podkreślają władze, przyczyniły się do tego m.in. imigranci z tzw. krajów trzecich. Z danych statystycznych wynika, że w 2022 roku na terenie Niemiec mieszkało 781 tys. obywateli Rzeczypospolitej.

"W landach położonych wzdłuż polskiej granicy udział obywateli Polski jest zaskakująco niski, o czym świadczyć może np. liczba 15 720 Polaków w całej Meklemburgii - Pomorzu Wschodnim w 2021 roku. W Brandenburgii mieszka ich nieco ponad 20 000. Tradycyjnie najwięcej Polaków mieszka w Niemczech w Zagłębiu Ruhry i Berlinie. W samym landzie Nadrenia Północna-Westfalia mieszkało w 2021 roku ponad 220 000 Polaków" - informuje portal next.gazeta.pl.

Władze Niemiec zachęcają do emigracji! Co oferują nowym mieszkańcom?

Granica polsko-niemiecka ma długość 460 kilometrów i wzdłuż niej położonych jest po stronie niemieckiej sześć powiatów. Frankfurt nad Odrą, Guben oraz Goerlitz funkcjonują jako miasta polsko-niemieckie we współpracy ze Słubicami, Gubinem i Zgorzelcem.  

Okazuje się, że władze niemieckich miast postanowiły zachęcić Polaków do odwiedzin i potencjalnej zmiany miejsca zamieszkania. "W regionach przygranicznych Polacy mogą korzystać z różnych programów dla nowych mieszkańców. Nie są to jednak programy skierowane wyłącznie do Polaków. Powiat Goerlitz oferuje zainteresowanym przeprowadzką "pakiet powitalny". Powiat płaci przez dwa pierwsze miesiące czynsz za mieszkanie, trzymiesięczny bilet na transport publiczny, oferuje dopłatę na wynajem roweru, opłaca dwie pierwsze noce w miejscowym hostelu oraz pokrywa koszty energii na pierwszy miesiąc. Wielu Polaków nie wie jednak nic o takich ofertach i korzysta z profesjonalnych usług" - informuje portal next.gazeta.pl.

Inne miasta oferują również atrakcyjne oferty najmu oraz rozszerzają ofertę coworkingową. Jak przytacza portal next.gazeta.pl miasto Forst starające się nie tylko o polskich mieszkańców ale i polskich inwestorów i firmy, tłumacząc regionalne oferty gospodarcze na język polski i umożliwiając rozmowy z przedstawicielami miejscowej administracji w języku polskim.

Sonda
Czy Niemcy są bezpiecznym krajem?
Impact 2023 - Tomasz Gontarz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze