Kościół

i

Autor: CC Pixabay.com Żona premiera wyświęcona! "Wyjątkowy dzień dla naszej rodziny" / Zdjęcie poglądowe

Niespodziewana decyzja. Kościół odda państwu ok. 1000 nieruchomości

2022-01-25 9:18

Konferencja Episkopatu Hiszpanii zawarła w poniedziałek porozumienie z rządem tego kraju w sprawie zwrotu części mienia kościelnego. Na podstawie umowy około 1000 nieruchomości, które były nadzorowane przez Kościół, stanie się własnością państwa. W poniedziałkowym spotkaniu w Madrycie z biskupami wziął udział premier centrolewicowego gabinetu Pedro Sanchez, który wyraził zadowolenie z osiągniętego kompromisu pomiędzy stronami.

Uczestniczący w spotkaniu kardynał Juan Jose Omella, przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii, potwierdził, że zwrot państwu około 1000 nieruchomości to rezultat badań, jakie w ostatnim czasie przeprowadziły władze kościelne na temat swojego majątku w tym kraju. Studium nad liczbą nieruchomości Kościoła ruszyło w 2020 r. po pierwszych uwagach ze stronu rządu Sancheza na temat listy dóbr kościelnych. Jego gabinet wskazywał, że w 1998 r. centroprawicowy rząd Jose Marii Aznara uruchomił nowelizację przepisów o prawie hipotecznym, które pozwoliło Kościołowi na umieszczenie w spisie własności dużej liczby nieruchomości.

Rząd Sancheza utrzymywał, że dzięki nowelizacji Kościół wpisał do rejestru w latach 1998-2015 r. prawie 35 tys. nieruchomości. Wskazywał, że część z nich pojawiła się w rejestrze mienia jedynie na podstawie zaświadczenia kościelnego, a nie aktu własności.

Oto najpiękniejsze szopki w krakowskich kościołach

Szacuje się, że z zarejestrowanego w tym okresie mienia 20 tys. stanowią obiekty sakralne, zaś pozostałe nieruchomości to głównie tereny rolnicze, budynki wolnostojące i niezabudowane działki. Episkopat Hiszpanii potwierdził, że poniedziałkowe porozumienie jest rezultatem “intensywnych prac”, prowadzonych od sierpnia 2021 r. w ramach wspólnej komisji rządowo-kościelnej.

Sonda
Czy uważasz, że Kościół nadmiernie ingeruje w zadania państwa i samorządów?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze