Koronawirus 31.01.2022. Piąta fala. Ile jest zakażeń w Małopolsce?

i

Autor: Alexandra_Koch/cc0/pixabay Badania finansowane będą ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Niezaszczepieni pracownicy będą musieli się testować? Ważą się losy ustawy

2022-02-01 16:22

Sejmowa Komisja Zdrowia rozpoczęła we wtorek procedowanie poselskiego projektu ustawy o testowaniu pracowników pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, po tym jak w poniedziałek jej posiedzenie zostało przerwane. Nowy projekt ustawy o wykonywaniu testów diagnostycznych przez pracowników pod kątem zakażenie wirusem SARS-CoV-2 ma zapobiegać jego rozprzestrzenianiu. Projekt złożyła w Sejmie w czwartek 27 stycznia grupa posłów PiS, a do reprezentowania wnioskodawców upoważniono posła Pawła Rychlika. Nowe zapisy mają zastąpić projekt ustawy, której procedowanie zaczęło się w połowie grudnia.

W myśl nowych propozycji pracodawcy będą mogli żądać od pracowników oraz osób wykonujących na ich rzecz pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, bez względu na to, czy przeszli oni chorobę i są zaszczepieni, podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego. Pracownik będzie mógł wykonać nieodpłatnie taki test zasadniczo raz w tygodniu, choć możliwa będzie zmiana częstotliwości jego przeprowadzania.

Badania finansowane będą ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Pracownicy, którzy wykonali test, a zachorują na COVID-19 i będzie uzasadnione podejrzenie, że mogło do tego dojść w miejscu pracy, mogą domagać się odszkodowania od pracownika, który nie poddał się diagnozowaniu.

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Ponadto zgodnie z zaproponowanymi przepisami m.in. premier, minister lub kierownik urzędu administracji publicznej, a także organ prowadzący szkołę w czasie epidemii będą mogli żądać przez te jednostki od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego.

Sonda
Czy zaszczepiłeś się lub planujesz zaszczepić się hybrydowo?

Rada Ministrów także rozporządzeniem określi wykaz podstawowych służb zobowiązanych do zwalczania wirusa, w szczególności będzie to: policja, straż gminna, Żandarmeria Wojskowa, Państwowa Straż Pożarna i Straż Graniczna.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze