Rodzina wielodzietna

i

Autor: Getty Images Od wtorku rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców? Minister zdradza szczegóły

2022-02-01 12:53

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów od wtorku do 27 lutego rodzice i opiekunowie będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – poinformowała w poniedziałek PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak przekazała PAP szefowa MRiPS, Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła rozporządzenia, na mocy którego rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Będzie on obowiązywał od 1 lutego do 27 lutego bieżącego roku.

Decyzja - jak wskazała minister - podyktowana jest wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych (w klasach 5-8) i w szkołach ponadpodstawowych, a także w szkołach ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

"Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie, w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówki z powodu COVID-19, do której uczęszcza dziecko. Decydując się ponownie na wprowadzenie nauki zdalnej, zdecydowaliśmy, że rodzice znów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku, żeby zapewnić dzieciom opiekę podczas nauki w domu" – podkreśliła minister Maląg.

Sedno Sprawy - Marlena Maląg

Zgodnie z rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które opiekują się dzieckiem: do lat 8, do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności, do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub osobą do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Sonda
Pobierasz pieniądze ze świadczeń 500 plus i "Dobry start"?

Zapewnienie opieki

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica, który może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej. Nie wlicza się on do okresu, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy przewidziany w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze