Marlena Maląg

i

Autor: @MalagMarlena/ FACEBOOK Marlena Maląg

Nowe 500 plus! Minister Maląg: Od 1 lutego złożysz wniosek o 500 zł na dziecko

2022-02-01 8:08

1 lutego 2022 roku rusza nabór wniosków w ramach programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Co to oznacza? Aby dalej otrzymywać świadczenie, podobnie jak w poprzednich latach, konieczne jest złożenie nowego wniosku o „500 plus”. – Drodzy rodzice i opiekunowie, w tym roku wnioski złożycie wyłącznie online. Nie ma jednak powodu do obaw – większość z Was zdążyła się już w przeszłości przekonać, że to bardzo proste i szybkie rozwiązanie – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marena Maląg.

Nowe 500 plus w 2022

Życie rodzinne to wspaniała przygoda. Wychowanie dziecka, a później nastolatka, to spore wyzwanie wymagające nierzadko poświęceń, cierpliwości, ale także pieniędzy. – Każdy rodzic chce dać swojemu dziecku to, co najlepsze, dać poczucie bezpieczeństwa. Program „Rodzina 500+” powstał po to, by wspierać rodziny, by zapewnić im tę niezwykle ważną stabilizację, a także możliwość spełniania marzeń swoich pociech. To ogromna inwestycja w przyszłość nie tylko samych dzieci, ale w przyszłość Polski i nas wszystkich. Do tej pory w ramach programu „Rodzina 500+” do rodzin trafiło już ponad 176 mld zł – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rusza nabór wniosków o „500 plus”

Nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+” rozpoczyna się 1 lutego br. Co to oznacza w praktyce? Aby dalej otrzymywać świadczenie, podobnie jak w poprzednich latach, konieczne jest złożenie nowego wniosku o świadczenie wychowawcze. Nowy okres świadczeniowy rządowego programu „Rodzina 500+” obowiązywał będzie od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

WAŻNE! ZUS wypłaca nowe 500 plus!

W tym roku całym procesem obsługi wniosków, a następnie wypłatą świadczeń zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. – W ubiegłym roku ZUS obsługiwał program „Dobry start” i doskonale sobie z tym zadaniem poradził. Dlatego w tym roku powierzyliśmy mu również program „Rodzina 500+” a także zupełnie nowy rodzinny kapitał opiekuńczy – zaznacza minister Marlena Maląg. Szefowa resortu rodziny podkreśla jednocześnie, że sama idea programu pozostaje niezmienna. – To tylko drobna zmiana formalna, która pozwoli na oszczędność środków przeznaczanych do tej pory na obsługę programu. Dla rodzin w praktyce nic się nie zmienia – poza tym, że wnioski złożą tylko online. Świadczenie dalej będzie przysługiwało na każde dziecko, niezależnie od dochodów i liczby dzieci w rodzinie. Rodzice mogą być spokojni. Gorąco zachęcam do składania wniosków jak najszybciej, by nie zapomnieć, nie przegapić terminu i zachować ciągłość wypłaty świadczenia. Nie warto zwlekać! – mówi minister rodziny Marlena Maląg.

Super Raport 14.01 (Goście: Włodzimierz Cimoszewicz - eurodeputowany, były premier oraz Marcin Bosacki - senator KO) Sedno Sprawy: Marelna Maląg

Jak złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze?

W tym roku wnioski o świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500 plus” można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Takie rozwiązanie zastosowano już w ubiegłym roku w przypadku programu „Dobry start” i rodzice dobrze sobie poradzili. To bardzo prosta i szybka procedura.

Wnioski można składać za pośrednictwem portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki SpołecznejPlatformy Usług elektronicznych ZUS bankowości elektronicznej

Kto może złożyć wniosek o „500 plus”?

matka albo ojciec dzieckaosoba, która sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, jest opiekunem prawnym albo opiekunem faktycznymdyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, domu pomocy społecznej

Kiedy złożyć wniosek?

Otrzymujesz świadczenie wychowawcze na dziecko? Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należy złożyć do końca kwietnia br. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca br.

Z kolei złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Marlena Maląg o programie "Rodzina 500 plus"

Minister Marlena Maląg przypomniała, że wnioski o "500 plus" można składać jedynie w formie elektronicznej. Przypomniała również o programie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, który jest częścią Polskiego Ładu.

- Już 196 mld zł od 1 kwietnia 2016 roku trafiło do rodzin, zmieniło diametralnie sytuację finansową, a także przede wszystkim wzmocniło rodziny. [...] Ale także program "Dobry start", czy "świadczenie matczyne", czy rozwinięcie programu "maluch plus" mają wzmacniać rodziny - mówiła Marlena Maląg.

Sonda
Pobierasz pieniądze ze świadczeń 500 plus i "Dobry start"?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze